Poprawny CSS!
Powiat Wałecki

Oświata w powiecie
Siedemdziesięciolatka w sile wieku!!!

Powiat Wałecki
Tak, tak, szanowni Czytelnicy - wygląda na osiemnastkę, energii ma moc. Widziała niejedno, przeżyła nie mniej, a wciąż - atrakcyjna, przyciąga i kusi… Ta SZKOŁA!

W minioną sobotę (03.10.2015) związani z nią adoratorzy (czytaj: absolwenci, uczniowie, Dyrekcja, emerytowani i aktywni zawodowo nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi) mieli okazję spotkać się, by uczcić jej kolejny jubileusz. ZS nr 4 RCKU to najstarsza szkoła tego typu w powiecie, nie dziwi więc, że jubileuszowa frekwencja dopisała. Wszystko zaczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele św. Antoniego w Wałczu, a zwieńczone zostało przepięknym balem w sali COS-u. Centralnym punktem obchodów było jednak to, co wydarzyło się tego dnia w Wałeckim Centrum Kultury w Wałczu oraz w gmachu ZS nr 4 RCKU; a działo się pięknie!
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Nie sposób opowiedzieć post factum atmosfery tych chwil! Wystąpienia zaproszonych, szacownych gości - dalekie od oficjalnej sztuczności, zabrały uczestników spotkania w WCK w Wałczu w sentymentalną podróż do krainy wspomnień. Tam odżyły chwile spędzone w szkolnej ławie nawet kilkadziesiąt lat temu; powrócili dawni nauczyciele (także ci, których już wśród nas zabrakło), a dorośli już absolwenci - na powrót stali się uczniami. Tego dnia, w przestrzeni WCK, przy wyjątkowej dekoracji oraz występach artystycznych okazało się, że wyprawa w ,,poszukiwaniu straconego czasu" była możliwa, a cel - osiągnięty. W takiej atmosferze, dawni uczniowie ZS nr 4 RCKU, obecni pracownicy i zaproszeni goście przemaszerowali do SZKOŁY. Tam, prócz poczęstunku, nie zabrakło także wzruszeń. Absolwenci wraz z nauczycielami sprzed lat spotkali się w swoich klasach, by odszukać minione chwile w dwunastu (!) kronikach szkoły i swojej - wzajemnej obecności.
Powiat Wałecki
Uczniowie ZS nr 3 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

23 września 2015r. uczniowie Zespołu Szkół nr 3 wzięli udział w wycieczce do Poznania.

Celem wyjazdu 30 osobowej grupy uczącej się w zawodzie kucharza było uczestnictwo w POLAGRA GASTRO Międzynarodowych Targach Gastronomi, które stały się doskonałą okazją do poszerzenia szkolnej wiedzy z zakresu żywienia, poznania kompleksowej oferty branży spożywczej oraz możliwością zapoznania się z nowościami produktowymi - licznymi premierami rynkowymi objętymi specjalnym programem promocyjnym.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych POLAGRA FOOD w Poznaniu to już tradycja w branży spożywczej. Na wrześniowe spotkania czekali liderzy oraz nowe firmy na rynku. Tutaj prezentowane były nowości produktowe, tutaj podejmowane były decyzje o przyszłej współpracy. Do udziału w targach zgłosiło się blisko 300 producentów i dystrybutorów żywności z Polski i 30 krajów świata. W szczególny sposób na tegorocznej ekspozycji zaistniał sektor owocowo-warzywny. Jego przedstawiciele w dużej mierze byli skonsolidowani na stoisku Stowarzyszenia Polska Ekologia w ramach programu "POLSKA OWOCOWO-WARZYWNA DLA KAŻDEGO". Projekt miał na celu promocję walorów oferowanych przez krajowych producentów owoców i warzyw a tym samym zintensyfikowanie współpracy między nimi, a odbiorcami, nie tylko z Polski. Wśród wystawców tegorocznej POLAGRY FOOD pojawili się również przedstawiciele sektora spożywczego z zagranicy, m. in. z Białorusi, Bułgarii, Danii, Finlandii, Łotwy, Indii, Hiszpanii, Włoch, Turcji i RPA.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Młodzież ZS nr 3 pojechała tam na zaproszenie pana Zenona Hołubowskiego, z którym kilka lat temu nawiązała współpracę nauczycielka - pani Ewelina Ludwiczak. Dzięki niemu uczniowie mieli bezpłatne wejściówki na Targi. Zenon Hołubowski to Executive Chef i właściciel Hotelu Hołubowski oraz Tawerna Toscana w Pile. Jest członkiem Amerykańskiej Federacji Kulinarnej (American Culinary Federation), Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (World Association of Chefs Societies) oraz Honorowym Członkiem Euro-Toques Polska. W 2014 roku, jako jedyny Polak do tej pory, zdobył certyfikat CEC (Certified Executive Chef) przyznawany przez WACS. Zenon Hołubowski to ceniony członek jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kulinarnych. Jako jeden z dwóch szefów kuchni w Polsce jest jurorem certyfikowanym przez WACS. Po przyjeździe na teren Targów objął opieką naszą grupę, radził, na co zwracać szczególną uwagę i jak skorzystać z wiedzy przekazywanej na poszczególnych stoiskach, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni panu Hołubowskiemu.
Organizacją wyjazdu i sprawowaniem opieki nad uczniami zajęły się panie: Barbara Rosochacka i Joanna Włodarczyk-Załęska.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas Targów uczniowie ZS nr 3 obserwowali pracę kucha
rzy przygotowujących dania jednocześnie na kilku stoiskach, na których zamontowane zostały duże lustra. Dzięki nim można było zobaczyć dokładny proces przyrządzania i gotowania potraw (użycie produktów, narzędzi oraz techniki pracy itd.) Kolejne etapy procesów kulinarnych były głośno omawiane przez prezenterów telewizyjnych, w tym roku przez panią Monikę Zamachowską.
Podczas zwiedzania kolejnych hal targowych młodzież miała okazję zobaczyć różne stoiska z artykułami rolno-spożywczymi: mięsnymi, rybnymi, jajczarsko-drobiarskimi i z dziczyzną, mleczarskimi, z przetworami ze zbóż i makarony, wyrobami cukierniczymi, owocami, warzywami i grzybami, przetworami ziemniaczanymi i skrobiowymi, produktami przemysłu cukrowniczego, wodą mineralną i napojami bezalkoholowymi, produktami przemysłu tłuszczowo-olejarskiego, wyrobami przemysłu koncentratów spożywczych, używkami naturalnymi - herbatą i kawą, ziołami, przyprawami korzennymi, bakaliami, wyrobami kulinarnymi i garmażeryjnymi, wyrobami mrożonymi, miodem i produktami pszczelarskimi, żywnością dla dzieci, żywnością ekologiczną, dietetyczną, zdrową żywnością, parafarmaceutykami i dodatkami dietetycznymi. Niektórzy uczniowie zadawali szczegółowe pytania dotyczące wybranych produktów, ich składu, sposobu wytwarzania. Mogli też spróbować produktów oferowanych przez różnych wystawców.
Na Targach były także stoiska świadczące doradztwo techniczne, technologiczne i ekonomiczno - organizacyjne, na których można było uzyskać informacje dotyczące szkoleń i edukacji, urzędów, instytucji, związków, uczelni i ośrodków naukowo-badawczych, sprzętu i oprogramowania komputerowego, banków, ubezpieczeń, realizacji i kompletacji obiektów i linii technologicznych, prasy i książek związanych z żywnością i jej przetwarzaniem. Wyjazd na POLAGRA GASTRO Międzynarodowe Targi Gastronomi był inną formą edukacyjną, uzupełniającą wiadomości zdobywane na lekcjach w szkole i na praktykach. Dla niektórych, był także doskonałą inspiracją do doskonalenia wiedzy i umiejętności kulinarnych oraz możliwością uczenia się od najlepszych.

Joanna Włodarczyk-Załęska
IV Rajd Rowerowo-Kajakowo-Pieszy w Rolniku

W piątek, 18 września 2015 r. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wałczu odbył się IV rajd Rowerowo-Kajakowo-Pieszy, uczniów ZS nr 4 RCKU, w którym po raz pierwszy udział wzięli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.

Rajd otworzyła dyrektor szkoły Dorota Matuszak - Klupczyńska, która prosiła uczniów o zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz życzyła wszystkim świetnej zabawy.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Dobrej zabawy w plenerze życzyła także licznie zebranej "braci uczniowskiej" i nauczycielom gospodyni obiektu MOSiR dyrektor Małgorzata Januchowska. Tego dnia wszyscy wspaniale się bawili, a co najważniejsze aktywnie spędzali czas, co było głównym zamierzeniem rajdu.ZAWODY STRZELECKIE "XVI MEMORIAŁ JERZEGO GAJEWSKIEGO"

Powiat Wałecki
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Wałczu kolejny już raz wzięli udział w zawodach strzeleckich - "XVI MEMORIAŁ JERZEGO GAJEWSKIEGO".

Impreza odbyła się 12.06.2015 r. w Centrum Strzelectwa Sportowego "TARCZA" w Pile. Szkołę reprezentowali: Dorota Lach, Przemysław Lenski i Patrycja Pawłowska (uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego), Aleksander Pielech, Przemysław Bartosiewicz i Grzegorz Kmiecik (z Technikum Zawodowego nr 1) oraz Norbert Pietkun, Remigiusz Domaradzki i Gabriel Matyniak (z Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1).
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
II miejsce drużynowo zajęli reprezentanci Technikum Zawodowego nr 1. Indywidualnie: I miejsce zajął Norbert Pietkun, II miejsce Dorota Lach (dziewczęta), Przemysław Bartosiewicz (chłopcy), III miejsce Przemysław Lenski, IV miejsce Patrycja Pawłowska (dziewczęta), Gabriel Matyniak (chłopcy).
Zawodników przygotowywali opiekunowie koła strzeleckiego p. R. Piasecka i p. M. Dulęba.
Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.