Poprawny CSS!
Powiat Wałecki

Oświata w powiecie
Wałcz - wyróżnieni na wycieczce w Oświęcimiu

W dniach 10-11 czerwca 2015 r. wyróżnieni uczestnicy kółka fotograficznego "Chwila" OHP w Wałczu będący uczniami ZS nr 3 wraz z wychowawczynią i opiekunem kółka Małgorzatą Angel odbyli wycieczkę do Oświęcimia.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Jest to miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na odwiedzających niezwykłe wrażenie. Pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Członkowie "Chwili" wykonali zdjęcia z miejsca tragedii wielu tysięcy ludzi aby pokazać swoim rówieśnikom i opowiedzieć czego doświadczyli zwiedzając oświęcimskie muzeum. Uczestnicy nocowali w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP "Korona" w niemalże muzealnej miejscowości o nazwie Lanckorona, czarownej, cichej z wyjątkowym górskim klimatem starych domów.
Po wielogodzinnej podróży i obiadokolacji, wieczorny spacer był miłym zakończeniem dnia. Piękno lanckorońskiej miejscowości uczestnicy zarejestrowali w kadrach aparatu fotograficznego. Na drugi dzień uczestnicy zwiedzili miasto Jana Pawła II - Wadowice, które okazało się następnym pięknym miejscem pełnym żywych śladów naszego rodaka. Powrotna podróż przebiegała w atmosferze relacjonowania swoich wyjątkowych wrażeń i planowania fotorelacji z niecodziennej wycieczki. Podczas długiej podróży mijano piękne polskie krajobrazy co też wykorzystano na udanej sesji makowej. Uczestnicy wyjazdu zadowoleni byli z tego, że mogli skorzystać w takiego wyróżnienia i ich aktywność podczas całego roku szkolnego została w ten sposób doceniona, co stało się motywacją do następnych działań.
Fotografie: Dorota Długołęcka
i Patryk Jenda
OHP Wałcz- laureatem międzynarodowego konkursu fotograficznego

Uczestniczka Kółka Fotograficznego "Chwila" z OHP Martyna Burek ucząca się w Zespole Szkół nr 3 wraz z opiekunem Małgorzatą Angel odbyły wyjątkową podróż do Wadowic.

11. czerwca odbył się tam uroczysty Finał XV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego i Plastycznego pt. "Wy jesteście nadzieją Kościoła, Wy jesteście moją nadzieją" organizowanego przez Hufiec Pracy w Wadowicach oraz Małopolską Wojewódzką Komendę OHP w Krakowie przy współpracy Komendy Głównej OHP. Honorowym Patronatem nad Konkursem objęli m.in.: Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, Marian Najdychor Komendant Główny OHP oraz Ks. Prałat Jarosław Sroka Duszpasterz Krajowy OHP.
Imprezę rozpoczęła msza święta w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Przewodniczył jej proboszcz Parafii ksiądz Infułat Jakub Gil, homilię wygłosił biskup pomocniczy krakowski Damian Andrzej Muskus . Po nabożeństwie uczestniczący w nim Komendant Główny OHP Marian Najdychor, Komendant Wojewódzki OHP dr Jolanta Zajączkowska i Komendant wadowickiego hufca Jolanta Zacny złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Kolejnym punktem programu była uroczysta gala w Wadowickim Centrum Kultury. Uczestnicy zostali powitani przez Komendant Wadowic Jolantę Zacny, Komendant Małopolskiej MWK OHP dr Jolantę Zajączkowską i Komendanta Głównego Mariana Najdychora. Nie zabrakło słów podziękowań i gratulacji organizatorom rocznicowego 15- letniego przedsięwzięcia konkursowego, wiernym sponsorom oraz oczywiście kreatywnym uczestnikom. Kolejną częścią imprezy były występy artystyczne.
Rozdanie nagród było najbardziej oczekiwanym momentem. Reprezentantka województwa zachodniopomorskiego zajęła II miejsce w kategorii fotograficznej. Laureatka otrzymała cenne nagrody oraz pamiątkowy album i dyplom. Następnie Komendant Wojewódzki dr Jolanta Zajączkowska uroczyście otworzyła wernisaż , zaprosiła po obejrzeniu wystawy pokonkursowej na poczęstunek papieskimi kremówkami oraz na spacer po Wadowicach i zwiedzenia wystawy Domu Rodzinnego Karola Wojtyły, a przede wszystkim do udziału w kolejnym przyszłoroczny konkursie.
Całość uroczystej gali prowadziła pomysłodawca i organizator Konkursu Jolanta Zacny- komendant Hufca Pracy w Wadowicach. Na koniec spotkania wszyscy, jak co roku, otrzymali pamiątkowe albumy oraz zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pokonkursowej. Wszyscy uczestnicy konkursu są zmotywowany do działu w następnym roku.
Tekst: Małgorzata Angel
Zdjęcia: Dorota Długołęcka
Dzień Sportu i Promocji zdrowia w ZS nr 4 RCKU

W piątek, 22 maja 2015r. w ZS nr 4 RCKU odbył się coroczny Dzień Sportu i Promocji Zdrowia, który obchodzony był w ramach Waleckiego Tygodnia Sportu dla Każdego. Aby nadać Świętu większą rangę, zachowano wszystkie olimpijskie zwyczaje, odczytano apel olimpijski w obecności wałeckiego olimpijczyka kanadyjkarza Łukasza Woszczyńskiego, przebiegnięto sztafetę olimpijską, która zakończyła się zapaleniem znicza oraz wciągnięto na maszt flagę olimpijską.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wśród gości byli m.in.: Paweł Suski Poseł na Sejm RP i Jolanta Wegner Wicestarosta Wałecki.
Po apelu, przemówieniu Dyrekcji oraz życzeniach gości, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przedszkolaki z wałeckich przedszkoli, mogli wziąć udział w szeregu konkurencji sportowych. Można było wybierać wśród konkurencji: siatkówka piłka nożna, triobasket, tenis stołowy, wyciskanie sztangi, bule, gry i zabawy dla najmłodszych - jednym słowem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie Oprócz tego, uczniowie Rolnika z poszczególnych klas prezentowali zdrowe potrawy i napoje dla sportowców i ludzi aktywnych.
Ten dzień ma na celu zaktywować jak największą grupę dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego i pokazania, jak można jeść smacznie i zdrowo.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki

DZIEŃ WETERANA DZIAŁAŃ POZA GRANICAMI KRAJU.
WSPIERAMY NASZYCH ŻOŁNIERZY!


Pamiętam jak jakiś czas temu przeglądałam blogi żołnierzy amerykańskich oraz facebookowe strony poświęcone armii Stanów Zjednoczonych. Wyraźnie można było zauważyć bezwarunkowe poparcie społeczeństwa dla działań armii. Tam każdy żołnierz, zwłaszcza weteran wojenny jest bohaterem. Wtedy zrodziło się w mojej głowie pytanie: czy w Polsce wspiera się żołnierzy i weteranów? Zaczęłam szukać na nie odpowiedzi. Przeszukałam wiele stron internetowych. Był rok 2012. Wtedy zaczęto coraz głośniej mówić o trudnej sytuacji naszych weteranów, o PTSD, poczuciu zapomnienia i odrzucenia. Czytałam o wielu dramatycznych historiach żołnierzy, którzy na misji przeżyli piekło. 29. maja ogłoszono Dniem Weterana Działań Poza Granicami Kraju. Nareszcie, pomyślałam. W 2014 r. razem ze Szkolnym Kołem Historii Wojskowości postanowiliśmy wziąć czynny udział w promowaniu Dnia Weterana, we wspieraniu naszych żołnierzy oraz pamięci dla poległych we wszystkich misjach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
W tym roku ponownie gościliśmy żołnierzy 100. Batalionu Łączności BWD WKP-W: chor. Sławomira Nastarowicza (absolwenta naszej szkoły), chor. Tomasza Bieleckiego, st. chor. Mirosława Liskowskiego, sierż. Adama Pomarańskiego, kpr. Beatę Rozmarynowską, kpr. Sabinę Siatkowską, panią psychoprofilaktyk Malinę Sokołowską.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
chor. Sławomir Nastarowicz
"Podczas misji zawsze trzeba pamiętać o tym, że jest się ambasadorem swojego kraju". "Żołnierskie szczęście trzeba mieć, bo można być wspaniale wyszkolonym, ale jak się nie ma szczęścia, można zginąć". "Nie zawsze wszystko dało się zrobić tak, jakby się chciało …"

Psychoprofilaktyk pani Malina Sokołowska
"Mam zaszczyt pracować z żołnierzami".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
st.chor. Mirosław Liskowski
"Tam każdy odpowiada za każdego. Jeżeli ja czegoś nie dopełniłem, to może się to źle skończyć dla wielu".

chor. Tomasz Bielecki
"Podczas 1. Zmiany PKW w Iraku kierowaliśmy się metodą prób i błędów. Po każdej zmianie wyciągaliśmy wnioski do podwyższania naszych kwalifikacji. Czy to zmarnowany czas dla Polski? Myślę, że nie. Zdobyte doświadczenie bojowe może przydać się kiedyś w kraju."
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
kpr. Sabina Siatkowska
"Mówią, że mamy fajnie, wycieczka sponsorowana przez "MONtravel". Nie jest tak do końca! Każdy z nas jadąc na misję, zostawia dom, rodzinę i żyje tam z dnia na dzień, mając świadomość tego, że to wojna, a na wojnie można stracić życie. Poza tym praca z ludźmi bywa trudna. Trzeba nabierać odporności na stres. Wiemy jednak, że musimy się jednoczyć w dobrym celu. Po to tam jesteśmy".

Kpr. Beata Rozmarynowska
"Jestem ratownikiem medycznym. Misja to dla mnie praca dzień i noc. Na najgorszej zmianie trafiało na "traumę" 1-15 osób na raz".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
sierż. Adam Pomarański
"Jesteście dziś z nami. To dla nas bardzo ważne. Fakt, że udało nam się wrócić do domu, to szczęście. Byłem w konwoju, podczas którego wskutek ataku terrorystów zginęło 5. moich kolegów. To było straszne. Brakuje słów, by opisać ten moment".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Rozmawiałam z młodzieżą po spotkaniu. Uczniowie byli pod wrażeniem żołnierskich prelekcji. Mówili, że często nie zdawali sobie sprawy z zagrożeń, jakim muszą stawiać czoła nasi żołnierze podczas misji, ile mają obowiązków, w jakich warunkach mieszkają, jak często mają miejsce ostrzały rakietowe, ile waży całe oporządzenie z mundurem przy 50 stopniach Celsjusza i jak olbrzymia odpowiedzialność na nich spoczywa: "Niektórzy ludzie mówią, że "żołnierze siedzą, piją kawę i czekają na wojnę czy jeżdżą na misje dla pieniędzy", ale my już wiemy, że prawda jest inna. Szacunek i wsparcie!" : I te słowa właśnie sprawiają, że nasi żołnierze widzą głębszy sens pełnienia swojej służby dla ojczyzny.

Red. Anna Pienkoś

Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.