Poprawny CSS!
Powiat Wałecki

Oświata w powiecie
Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów

Jan Paweł II


W dniach 21 - 23 listopada 2014 r. uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 brali czynny udział w akcji charytatywnej na rzecz Marka Kuternowskiego. Opuszczony przez wszystkich człowiek, jego rodzina, która nigdy nie prosiła o finansowe wsparcie - nadszedł czas na pomoc ludzi dobrej woli.

W piątek wolontariusze nie tylko uczestniczyli w akcji charytatywnej pod hasłem "Dzień Życzliwości dla Marka" zorganizowanej w Wałeckim Centrum Kultury (witali wałczan, obsługiwali szatnię, umilali czas odwiedzającym dzieciom), ale także kwestowali pod Kościołem św. Antoniego oraz przy markecie Mrówka.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W kolejnych dniach, tj. 22 i 23 listopada młodzież ponownie zbierała do puszek pieniądze po wszystkich mszach świętych w Kościele św. Mikołaja oraz przy markecie Mrówka. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza pracowali z wielkim zaangażowaniem do późnych godzin wieczornych.
Całkowity dochód akcji wyniósł blisko 20 tysięcy złotych, z czego około 5 tysięcy złotych jest zasługą uczniów ZS nr 3.

Tekst: Magdalena Zadrożna oraz ks. Mateusz Balina

Konkurs kolęd i pastorałek w Starogardzie Gdańskim

W dniu 5.12.2014 r. uczestnicy HP 16-6 ze Szkoły Zawodowej nr 3 w Wałczu wraz z nauczycielką Małgorzatą Angel wzięli udział w XI Wojewódzkim Konkursie Śpiewania Kolęd, Pastorałek i Piosenek o tematyce świątecznej w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorem imprezy był 11-4 Hufiec Pracy w Starogardzie Gdańskim wraz z Pomorską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Gdańsku i Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim. W konkursie wzięli udział wykonawcy i zespoły m.in. z jednostek OHP oraz placówek szkolnych z terenu Starogardu, powiatu starogardzkiego oraz okolicznych województw.
Celem konkursu było wychowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze, rozwijanie i pobudzanie wrażliwości na doznania artystyczne oraz podtrzymywanie pięknej tradycji wspólnego kolędowania i wprowadzenia tym samym w uroczysty, świąteczny bożonarodzeniowy klimat. W tym roku zespołów było aż 19, a solistów 15. Konkurencja była bardzo duża.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uczestnicy z Wałcza wystąpili w kategorii zespołów oraz solistów. Zaprezentowali własne kompozycje do słów wychowawczyni Małgorzaty Angel w aranżacji Dariusza Izbana. Pastorałki przez nich wykonane były w melodyjnym rytmie oraz w rytmie rapu i reggae. Publiczność żywo reagowała na występ Wałczan. Jurorzy najbardziej docenili artystów z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Niestety wałczanie nie zajęli żadnego miejsca, ale to co przeżyli było nieocenione. Dzięki konfrontacji z innymi artystami, poznali wielu rówieśników z Pomorza, których łączy muzyka. Młodzi piosenkarze już dziś planują nowe kolędy i pastorałki do zaprezentowania w przyszłym roku.
Wojewódzki Komendant Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Lech Wieczorkowski podziękował wszystkim uczestnikom za stworzenie świątecznego nastroju i zaprosił do udziału w konkursie w przyszłym roku.
Wydarzeniu patronowali: senator RP Andrzej Grzyb, poseł RP Sławomir Neumann, krajowy duszpasterz OHP, Marszałek Województwa Pomorskiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Starogardu Gdańskiego, Wojewódzki Komendant Pomorskiej Komendy OHP.Spotkanie poetyckie w Gostomi

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gostomi gościli w dniu 3 grudnia 2014 r. poetkę - Małgorzatę Angel. Spotkanie z autorką pięciu tomików poetyckich zorganizowała Joanna Wawszczyk - nauczycielka Szkoły Filialnej im. Janusza Korczaka.

Gościa powitała i przedstawiła uczniom Kierownik Szkoły Halina Stachowiak. W spotkaniu autorskim udział wzięli uczniowie klas IV, V i VI.
Autorka opowiadała o swoich tomikach poetyckich, o symbolach w nich zawartych. Szczególną rolę poświęciła znaczeniu stołu i chleba, co związane było z nadchodzącym klimatem Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci były zainteresowane jak powstają utwory poetyckie. Z chęcią oglądały pozycje książkowe odnajdując w nich coś dla siebie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uczniowie również z zainteresowaniem słuchali jak powstają fotografie, które zatrzymują czas i uwagę oglądającego. Autorka zdjęć podkreślała i opowiadała jak przez obiektyw aparatu fotograficznego można zobaczyć więcej niż inni i jak zatrzymać chwile aby móc wrócić do nich w przyszłości.
Małgorzata Angel przyniosła do obejrzenia kronikę ze swoich lat szkolnych. Była to doskonała okazja do zaprezentowania uczniom sposobów spędzania czasu bez Internetu i telefonów komórkowych. Nawiązując do tego, że dawniej rodzina spędzała więcej czasu ze sobą, uświadomiła dzieciom, iż wirtualne kontakty nie zastąpią bliskich i przyjaciół.
Powiat Wałecki
W następnej części spotkania uczennice - Natalia Humińska, Ewelina Czupryńska, Zuzia Pajurek i Ala Waszkiewicz zaprezentowały kilka wierszy z tomików autorki, za co otrzymały ogromne brawa oraz książki od autorki.
Następnie uczniowie zadawali pytania związane z twórczością poetycko - fotograficzną. Na pożegnanie wraz z organizatorką spotkania Joanną Wawszczyk uczniowie podziękowali Małgorzacie Angel. Autorka życzyła wszystkim wesołych świąt i zdobywania sukcesów w rozwijaniu swoich pasji. Całe spotkanie zostało uwiecznione na zdjęciach w formie fotorelacji, które wykonała uczennica ZS nr 3 Dorota Krasnowska należąca do Kółka Fotograficznego "Chwila", które prowadzi Małgorzata Angel w OHP w szkole zawodowej.Uczniowie ZS 3 na konferencji w Sejmie RP

W dniach 28 - 29 listopada 2014 r. delegacja Zespołu Szkół nr 3 i Hufca Pracy 16 - 6 w Wałczu uczestniczyła w konferencji na temat "Jan Karski: Człowiek i H/historia. Wyzwania dla współczesnej edukacji antydyskryminacyjnej w Polsce".

Konferencję zorganizowała Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego wraz z Humanity in Action Polska przy współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA i Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Marszałek Sejmu RP - Radosław Sikorski, Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik - Rostkowska oraz Przewodnicząca komisji Kultury i Środków Przekazu - Iwona Śledzińska - Katarasińska.
Województwo zachodniopomorskie reprezentowane było przez uczennice kl. III TRS - Paulinę Łopacińską i Igę Szymańską oraz ucznia kl. II mw - Szymona Nowaka, którzy pojechali do Warszawy pod opieką nauczycielek j. polskiego - p. Elżbiety Grzech i p. Małgorzaty Angel. Podczas konferencji nasza delegacja uczestniczyła w licznych rozmowach i warsztatach z udziałem przedstawicieli rządu, ekspertów, członków organizacji pozarządowych oraz nauczycieli i uczniów z 15 województw.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Dwudniowe spotkanie w Sejmie RP było podsumowaniem Roku Jana Karskiego. Dlatego też wszystkim uczestnikom przypomniano biografię tego wielkiego Polaka oraz zwrócono uwagę na jego aktualne moralne dziedzictwo - szerzenie tolerancji, chęci i zdolności dialogu, odwagi cywilnej, przeciwdziałanie ksenofobii, antysemityzmowi, walce z mową nienawiści i wreszcie człowieka, który robił wszystko, aby powstrzymać Holokaust.
Konferencja dotyczyła dyskusji o wszechobecnym zjawisku dyskryminacji na różnych płaszczyznach - narodowości, pochodzenia społecznego, wyznania, płci i wielu innych. Udział w konferencji stał się świetną okazją do wymiany poglądów, integracji przedstawicieli różnych środowisk i obcowania w miejscu, które znane jest nam tylko z telewizji. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach, które związane były m.in. mechanizmami powstawania uprzedzeń, a także uczestniczyli w ćwiczeniach z odwagi cywilnej, warsztatach metodą dramy związanych z podejmowaniem interwencji w sytuacjach dyskryminacji.
Blisko 120. osobowa grupa uczestników wypracowała rekomendacje, które zostaną przedstawione w Ministerstwie Edukacji Narodowej, tak, aby w przyszłości wdrażać i realizować je nie tylko w szkołach, ale także w środowisku lokalnym. Atrakcją był także nocleg w Sulejówku, w dworku należącym niegdyś do Ignacego i Heleny Paderewskich, położonego w sąsiedztwie dworku Józefa Piłsudskiego, obecnie - Centrum Szkoleniowe Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Tekst - Elżbieta Grzech
Zdjęcia - Małgorzata Angel
Więcej informacji na stronach:

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego
https://www.facebook.com/FundacjaKarskiego

Humanity in Action Polska
https://www.facebook.com/HIAPolska
Młodzi obywatele w Szczecinie

Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 zrealizowała kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu "Młody Obywatel". Przypomnieć należy, że projekt ten powstał pod auspicjami Fundacji na Rzecz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu.

Jest finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego celem jest edukacja obywatelska młodego pokolenia.
Jednym z punktów projektu był wyjazd do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Zadanie to zrealizowane zostało 4. listopada 2014. W Szczecinie uczestnicy projektu dotarli do Sejmiku wojewódzkiego. Nie powiodły się jednak plany związane ze zwiedzeniem sejmiku, ponieważ tego dnia odbywała się uroczystość zakończenia kadencji samorządu województwa 2010 - 2014.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W formie rekompensaty zaproponowano zajęcia wolontariackie w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Odbyły się więc wykłady, później warsztaty, na których, po intelektualnych zmaganiach, liderzy - Kornel Ozdarski z klasy II TFS i Sławomir Nowak z klasy IV TFM - zaprezentowali efekty pracy swoich grup, za co otrzymali pamiątkowe nagrody. Zajęcia były ciekawe - integrujące i motywujące do działań.
Po obiedzie i pobycie w galerii Kaskada, uczniowie wraz z opiekunami - Jolantą Chojnacką i Mirosławem Andrukajtisem - udali się do Teatru Polskiego, w którym obejrzeli sztukę pt. "Mayday". Spektakl zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki.
Pobyt w naszym mieście wojewódzkim należy zaliczyć do udanych.

Uczestnicy wycieczki

Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.