Poprawny CSS!
Powiat Wałecki

Oświata w powiecie
Lekcja na żywo w Zespole Szkół nr 3 w Wałczu

Dnia 23. października 2014 roku odbyła się w szkolnej auli internetowa transmisja zajęć edukacyjnych z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uczniowie klas IV TFM i II mw wraz z nauczycielkami, pp. Jolantą Chojnacką i Małgorzatą Bochenek wzięli udział w wirtualnej lekcji historii, którą poprowadzili aktorka Maria Seweryn i Maciej Orłoś, aktor i prezenter.
Prowadzący pokazali nam wystawę i opowiedzieli o kulturze i historii Żydów w Polsce. Zobaczyliśmy, jak na tle historii naszego kraju wyglądało życie polskich Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa. Lekcja "Opowieść o Żydach polskich" okazała się ciekawym uzupełnieniem szkolnego programu nauczania. Dzięki niej uczniowie zobaczyli wystawę bez konieczności opuszczania murów szkoły.
Patronami lekcji na żywo byli TVP Historia i Program 1 Polskiego Radia. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Renata Szalla
Jak co roku, 31.10.2014r. w ZS nr 4 RCKU obchodziliśmy Halloween. Tego dnia odbył się VI konkurs na najciekawszy strój halloweenowy oraz najładniejszy lampion z dyni. Celem imprezy nie miało być sztuczne zaszczepienie zwyczaju Halloween w naszej obyczajowości, ale zapoznanie uczniów z kulturą jednego z krajów anglojęzycznych oraz kształcenie tolerancji wobec innej kultury.

Na początku tego, jakże atrakcyjnego w swej oprawie, wydarzenia p. E. Gutowicz przywitała uczestników konkursu i zebraną publiczność. Przedstawiono także najważniejsze informacje dotyczące obchodów święta Halloween na świecie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Następnie nadszedł czas na główny punkt programu, czyli straszne przebrania, w których zaprezentowali się nasi uczniowie. Stroje uczestników konkursu były naprawdę niezwykle zaskakujące i przerażające. Ostatecznie I miejsce zajęły: R. Kukułka i M. Freimut z klasy IV TE jako "nauczycielka i uczeń Zombi", drugie miejsce - L. Szwak z klasy III TI jako "doktor z Sosnowca", a trzecie miejsce zdobyła J. Rokita z klas III TGb jako "uciekinier z Oświęcimia".
W konkursie na najładniejszy lampion dyniowy zwycięska okazała się dynia M. Samusionek II TG i K. Łagan z II TG, które zajęły I miejsce. Drugie miejsce zajęła M. Przybylska z klasy III TO, a trzecia najciekawsza dynia należała do M. Freimut z klasy IV TE.

Organizatorem szkolnego Halloween była p. E. Gutowicz
VIII Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży i Kadry OHP w Tenisie Stołowym - Wałcz 2014

21 października 2014 roku w hali MOSiR w Wałczu odbyły się VIII Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży i Kadry OHP w Tenisie Stołowym.

Organizatorami zawodów była Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie oraz Hufiec Pracy 16-14 w Wałczu. Sponsorami nagród i pucharów jak co roku byli Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Wałcz oraz P.P.H.U.T "Admirał" Grzegorza Maciejasza.
W turnieju wzięło udział 14 drużyn z jednostek OHP województwa zachodniopomorskiego ze: Szczecina, Szczecin Dąbia, Koszalina, Mielenka Drawskiego, Kołobrzegu, Białogardu, Szczecinka, Trzebiatowa, Polic, Barlinka, Dębna, Łobza, Rowu /Trzcińsko -Zdrój i Wałcza.
W uroczystym rozpoczęciu turnieju wzięli udział dr Bogdan Wankiewicz Starosta Powiatu Wałeckiego, Józef Kropielnicki Naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie, Alfred Mikłaszewicz Inspektor do spraw Sportu i rekreacji w Urzędzie Miasta.
Komendant Ireneusz Gaworek jako organizator turnieju powitał przybyłych zawodników wraz z opiekunami, natomiast Starosta Powiatowy dokonał oficjalnego otwarcia turnieju. Rozgrywki prowadził Bohdan Kamiński. W skład każdej drużyny wchodziło troje zawodników - dwóch chłopców, jedna dziewczyna oraz opiekun w kategorii kadry. Turniej został przeprowadzony w dwóch fazach grupowych, a następnie pucharowej. Zawodnicy toczyli pojedynki do dwóch wygranych setów do 11 pkt., pozostałe wg przepisów PZTS. Turniej dziewcząt i kadry rozgrywany był w podobny sposób, tylko pomniejszony o liczby zawodników. O klasyfikacji drużynowej decydowały miejsca chłopców i dziewcząt w turnieju indywidualnym.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wyniki turnieju plasują się następująco:

Kategoria dziewcząt:
1 miejsce Izabela Kordowska HP, Trzebiatów,
2 miejsce Edyta Adamczyk CKiW Rów / Trzcińsko - Zdrój,
3 miejsce Wioletta Skotnicka HP Police.

Kategoria chłopców:
1 miejsce Kamil Stefanowicz HP Wałcz,
2 miejsce Rafał Steliga HP Trzebiatów,
3 miejsce Wojciech Łukawski OSiW Mielenko Drawskie.

Drużynowo:
1 miejsce HP 16-12 Trzebiatów
2 miejsce OSiW 16-2 Mielenko Drawskie
3 miejsce HP 16-6 Wałcz

Klasyfikacja indywidualna kadry:
1 miejsce Ireneusz Gaworek HP Wałcz
2 miejsce Ryszard Bąk HP Trzebiatów
3 miejsce Zdzisław Rząsa CKiW Rów/ Trzcińsko- Zdrój.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Celem zawodów, jak co roku, była popularyzacja tenisa stołowego, jako sposobu na czynne spędzanie wolnego czasu, kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Integracja młodzieży OHP i kadry stanowiła ważny element sportowego spotkania. Całemu turniejowi przyświecało wdrażanie prawidłowych postaw w zdrowej rywalizacji oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Młodzież wraz z kadrą pedagogiczną już zapowiadała udział w następnych mistrzostwach w przyszłym roku.
Tekst: Ireneusz Gaworek
Zdjęcia: Małgorzata Remiszewska, Piotr Trzciński
Wałcz - rozstrzygnięcie IV Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego

W dniu 21 października Hufiec Pracy 16-6 w Wałczu uroczyście podsumował IV Wojewódzki Konkurs Fotograficzny "Chwile". Na uroczystość przybyli: Starosta Wałecki Bogdan Wankiewicz, Józef Kropielnicki Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego oraz Alfred Mikłaszewicz Inspektor do Spraw Sportu i rekreacji w Urzędzie Miasta Wałcz.

Starosta podczas powitania wszystkich uczestników konkursu, docenił działalność fotograficzną hufca motywując do dalszych przedsięwzięć. Tegoroczna edycja nosiła tytuł "Kto czyta książki - żyje podwójnie." Zdjęcia oceniała komisja w składzie: pedagog szkoły Joanna Włodarczyk - Załęska, kierownik szkolnego internatu Barbara Rosochacka, oraz fotograf, który był jednocześnie przewodniczącym jury Marcin Grzywacz. Jurorzy docenili w pracach zgodność z tematem, pomysłowość, poziom zdjęć, wykorzystanie światła oraz uchwycony lub stworzony klimat. Całość przedsięwzięć monitorowała Małgorzata Angel, która jest organizatorem wszystkich edycji konkursu. W konkursie wzięło udział 21 uczestników z pięciu jednostek: ze Szczecina, Szczecinka, Łobza, Białogardu, i Wałcza. Prac zgodnych z regulaminem nadesłano 27. Uroczystości towarzyszyła wystawa pokonkursowa.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Czworo zwycięzców odebrało nagrody. Największą ilością głosów pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Soroka uczestnik HP 16-5 Szczecin pracą bez tytułu. Na drugim miejscu z niewielką różnicą głosów, znalazła się praca Damiana Dobrowolskiego z HP 16-13 Białogard "Czytanie jest zabawą", a za nią trzecią lokatę otrzymał Michał Kraszkiewicz również z Białogardu fotografią zatytułowaną "Wyobraźnia". Dodatkowo jedna z prac fotograficznych została wyróżniona. Autorką jest Maja Łączkowska z HP 16-9 Szczecinek. Organizatorzy IV Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dziękują autorom za udział oraz wychowawcom za motywację i przygotowanie młodzieży. Zapraszamy jednocześnie do udziału w następnej edycji konkursu w 2015 roku. Tematem V Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Chwila" Wałcz 2015 będzie "Starość nie musi być smutna". Już dziś zachęcamy do poszukiwań fotograficznych, zwracając jednocześnie uwagę na spontaniczność wykonywanych zdjęć.

Tekst: Małgorzata Angel
Fotografie: Małgorzata Remiszewska, Piotr Trzciński
POLAGRA MIEJSCEM SPOTKAŃ

W dniu 30.09.2014 uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu (klasy o zawodzie kucharz) uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Gastronomicznych w Poznaniu.

Młodzież miała okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt gastronomiczny oraz zwiedzić różne pawilony. Prezentowali się różni wystawcy zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Nasi przyszli kucharze mogli także przypatrywać się pracy najlepszych szefów kuchni, którzy prezentowali swoje oryginalne dania w ramach prestiżowego konkursu kulinarnego "Kulinarny Puchar Polski".
Kolejnym punktem wycieczki były targi Smaków Regionów, gdzie promowano polską tradycję i certyfikowaną żywność. Można było próbować, smakować, ale także zakupić najsmaczniejsze kulinarne rarytasy.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Udział w tego typu pozaszkolnych imprezach ma na celu uzupełnienie i poszerzenie wiedzy nabywanej w trakcie zajęć szkolnych. Dodatkowo jest to okazja do lepszego poznania się - integracji młodzieży. Opiekę nad grupą sprawowały panie: Barbara Rosochacka, Ewelina Ludwiczak, Magdalena Zadrożna.
Uczestnicy wycieczki
Dnia 20 września 2014 r. w Skrzatuszu odbyło się Diecezjalne Spotkanie Młodych pod hasłem "Jezus = Życie!" ("Know Jesus - Know Life"). W spotkaniu, wśród 4 tys. uczestników, znalazło się wielu uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu.

O godz. 13:00 do namiotu wniesiono Pietę i kopię Krzyża - symbole Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 r. odbędą się w Krakowie. Na wstępie swoje słowo skierował do młodzieży Biskup koszalińsko - kołobrzeski Edward Dajczak. Podkreślił, iż każdy otrzymuje od Boga talent, który następnie powinien rozwijać i realizować.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Kolejne punkty programu to koncert raperskiego zespołu Full Power Spirit "Bądź wojownikiem!" oraz katecheza o "Sześciu Prawdach Wiary" połączona ze świadectwami. Specjalnym gościem spotkania była znana fotomodelka Anna Golędzinowska, która od 16. lat mieszka za granicą. Na uwagę zasługuje napisana przez nią książka "Ocalona z piekła", w której na własnym przykładzie opowiada o naiwności młodych dziewcząt chcących zrobić karierę w showbuisnessie, o istocie prawdziwej miłości oraz o tym, że pieniądze szczęścia nie dają.
Po przerwie nastąpiła Adoracja Najświętszego Sakramentu "Ogień Miłości" oraz Eucharystia, której przewodniczył Biskup. Spotkanie zakończyło się o godz. 22.00.
"Wyjdźmy, by ofiarować wszystkim życie Jezusa Chrystusa. Wolę raczej Kościół poturbowany, brudny, bo wyszedł na ulicę, niż Kościół chory, bo zatrzymał się za zamkniętymi drzwiami" (papież Franciszek, "Ewangelia Gaudium").

red. Anna Pienkoś


Grzybobranie sukcesem dla OHP Wałcz!

Już po raz piąty o tej porze roku na terenie nadleśnictwa Borne Sulinowo odbyło się wspólne "Grzybobranie na wrzosowej polanie" zorganizowane przez ZWK OHP Szczecin i 19-9 HP Szczecinek dla młodzieży OHP i kadry województwa zachodniopomorskiego.

Współorganizatorami tego konkursu był Urząd Miasta w Bornem Sulinowie, nadleśnictwo Borne Sulinowo i Sanepid Szczecinek. Żywo dopingowali uczestnikom obecni na spotkaniu Pan Marian Najdychor Komendant główny OHP z Warszawy oraz Artur Szałabawka Komendant Wojewódzki. Do konkursu zgłosiło się 15 drużyn - reprezentanci każdego hufca z komendy wojewódzkiej. W Bornym Sulinowie wałecką młodzież reprezentowała młodzież OHP z ZS nr 3: Bartosz Chyliński , Bartłomiej Miazga oraz komendant Hufca Pracy 16-6 Ireneusz Gaworek i wychowawca Bohdan Kamiński. Wałcz zajął I miejsce grupowo, natomiast indywidualnie B. Chyliński I miejsce, a III miejsce B. Miazga.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Głównym celem było promowanie wśród młodzieży zachowań przyjaznych środowisku, kształtowane wrażliwości ekologicznej, zachęcanie uczestników do aktywnego spędzania czasu i kontaktu z naturą. Poza tym ważnym punktem tego spotkania było zapoznanie uczestników z zasadami zbierania grzybów. Tę rolę miały do wykonania pracownicy z szczecineckiego Sanepidu: Teresa Przekwas - grzyboznawca i Izabela Rudy - promotor zdrowia.
Uczestnicy zabawy o godz 11:00 wyposażeni w mapki terenu - przygotowane przez gospodarzy lasu, kosze i nożyki do grzybów wyruszyli w las na poszukiwanie grzybów. Grzybobranie trwało do godz 13.15 i zakończyło się wspólnym ciepłym posiłkiem przy ognisku. Zbiory młodych grzybiarzy były bardzo zadowalające.
Po zmaganiach zbieraczy grzybów, na uczestników czekała dodatkowa atrakcja - rejs edukacyjny łodzią motorowa po jeziorze Pile zorganizowany przez wojewódzki ośrodek Państwowej Straży Pożarnej.
Bardzo dobrze zorganizowana impreza cieszyła się uznaniem wszystkich, co jest przyczyną chęci powrotu w przyszłym roku.

Tekst: Bohdan Kamiński, Ireneusz Gaworek
Zdjęcia: Ireneusz Gaworek
By uczcić pamięć o 75. ROCZNICY POWSTNIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO Szkolne Koło Historii Wojskowości i uczniowie klasy III TFM z Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu wspólnie z nauczycielkami Anną Pienkoś i Iloną Katarzyńską przygotowali happening i wystawę poświęconą formowaniu struktur PPP począwszy od 27 września 1939 r. aż do momentu wybuchu Powstania Warszawskiego 1 VIII 1944 r. …
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Historia, literatura, muzyka i film - język artystyczny tych dziedzin pozwolił nam wyrazić to, co właściwie niewyrażalne: świadomość, z jaką przede wszystkim dwudziestoletni obywatele II RP jednoczyli się i oddali swoją młodość w imię ratowania niepodległości Polski. Ukazaliśmy kolejno ewolucję struktur konspiracyjnych: Służba Zwycięstwu Polski zastąpiona następnie przez Związek Walki Zbrojnej, by z jego przekształcenia 14. Lutego 1942 r. powstała znana wszystkim bez wyjątku Armia Krajowa. Przedstawiliśmy biogramy generałów: Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego, Stefana Roweckiego pseud. "GROT" (plakat Patryka Zajdy z kl. III m), Leopolda Okulickiego pseud. "Niedźwiadek" (plakat Pauliny Świątkowskiej kl. III TFM), Tadeusza Komorowskiego pseud. "Bór", Władysława Sikorskiego. Historię staraliśmy się opowiedzieć również językiem młodzieży, dlatego wykorzystaliśmy utwór HEMP GRU "63 DNI CHWAŁY", przypomnieliśmy również utwór Bartka Chajdeckiego, który rozpoczyna każdy odcinek "Czasu Honoru". Symbol Polski Walczącej na fladze narodowej przygotował z wielką pasją uczeń kl. Ih - Jacek Dziaba. Spotkanie na szkolnym korytarzu zakończyła recytacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "POKOLENIE" w wykonaniu A. Krasowskiej z kl. III TRS.

red. Anna Pienkoś
Dnia 11 września 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu (kl. 1w) pod opieką księdza Mateusza Baliny i katechetki Anny Pienkoś wzięli udział w koncercie zespołu Full Power Spirit, który odbył się w Wałeckim Centrum Kultury.

Formację tworzą Miras, Dzyrooo, PrykOne, Dj Bulb, Olga Szomańska, Tomasz Busławski. Pochodzą z Białej Podlaskiej i są jednym z najprężniej koncertujących zespołów polskiej sceny CCM.
Spotkanie z młodzieżą z wałeckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miało na celu promowanie programu pt. "Znajdź pomysł na siebie" i odbywało się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Przesłanie zespołu płynące z ich utworów i prelekcji zostało przyjęte przez młodzież entuzjastycznie. Okazało się bowiem, że religia, wiara to nie tylko "klepanie zdrowasiek". Raperzy mówili o własnym życiu, o Bogu, relacjach z Nim, doświadczaniu Go, nawiązywali także do współczesnych problemów, z którymi boryka się młodzież. Poprzez tak modną dziś wśród młodych ludzi raperską nutę, pokazali, że wiara jest także żywa i radosna. Może dla niektórych ten koncert stał się krokiem do poznania Boga. 70 minut rozmów o tym, co ważne i istotne, stawiania pytań i szukania odpowiedzi minęło nam w ekspresowym tempie. Pozdrawiamy wszystkich obecnych i dziękujemy za świetną atmosferę którą stworzyliście. Mamy nadzieję że się jeszcze kiedyś spotkamy - jak nie na ziemi to w niebie...., napisali raperzy po występie na swojej stronie FB. Zainteresowanym proponujemy odwiedzenie strony www. zespołu: http://www.fps.kdm.pl

red. Anna Pienkoś

Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.