Poprawny CSS!
Powiat Wałecki

Oświata w powiecie
Halloweenowy ZS nr 4 RCKU

Stopniowanie emocji: Zumba (w zdrowym ciele, zdrowy duch)- konkurs na łowienie jabłka (jest wesoło) - konkurs na lampion z dyni (wytwarza się specyficzny klimat) - pikantna zupa z dyni i jabłecznik na ostro (mniam?) - konkurs na najlepszy strój Halloweenowy (Aaa…, później pisk) - koncert zespołu ROLNIKSTONES (przednia zabawa w doborowym towarzystwie).
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
30 października w sali kolumnowej ZS nr 4 RCKU zgromadzili się młodzi ludzie przebrani za postaci rodem z filmów grozy. Tam też trwała zabawa, która zgromadziła uczniów, chcących zapoznać się z kulturą jednego z krajów anglojęzycznych. Przyjmując tolerancyjną postawę wobec innej kultury, nauczyciele zorganizowali Halloweenową imprezę w ramach edukacji kulturowej.
- Dlaczego się przebraliśmy? - A czemu by nie? Odpowiadają młodzi uczestnicy spotkania. - Każda okazja do zabawy jest dobra. Halloween to po prostu kolejny pomysł na tematyczną imprezę - wskazują uczniowie.
- A ja nie uznaję Halloween. Nie przebieram się - wtóruje inny uczeń. - Nie przeszkadza mi to jednak bawić się tego dnia wspólnie ze znajomymi.
Jak w ten dzień bawili się uczniowie ZS 4 RCKU? Oto kilka wymownych kadrów:
W dniu 27 października 2015 roku w Ochotniczym Hufcu Pracy w Wałczu rozstrzygnięto V edycję Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego CHWILE pt. "Starość nie musi być smutna".

Organizatorem był wałecki hufiec oraz Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie. Pieczę nad konkursem trzymała Małgorzata Angel - opiekun kółka fotograficznego CHWILA.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Na konkurs wpłynęły 24 prace fotograficzne z czternastu jednostek w województwie. Jedno zgłoszenie dotarło po regulaminowym terminie, tak więc udział w konkursie brały 23 zdjęcia. Przez okres tygodnia prace były poddane ocenie 78 uczniom Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu. Podsumowania dokonała komisja w składzie komendant hufca Ireneusz Gaworek, fotograf Marcin Grzywacz oraz przewodnicząca komisji Małgorzata Angel. I miejsce zajęła Magdalena Belnik z Hufiec Pracy 16-8 Koszalin, II miejsce Klaudia Jędrzejewska OSiW OHP Stargard Szczeciński, III miejsce Dawid Misiura HP 16-13 Białogard oraz wyróżnienie Michał Cauner również z hufca w Białogardzie.
Cenne nagrody odebrane zostały w dniu 27.10.2015 roku na uroczystym wernisażu. Swoją obecnością zaszczycili Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu oraz Wojciech Pastuszak Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym.
Oceniana była przede wszystkim zgodność z tematem oraz prawidłowość i estetyka wykonanego zdjęcia. Uwieczniona radość na twarzy dojrzałych ludzi była pokazana w sposób spontaniczny. Założone cele konkursu zostały zrealizowane czyli edukacja wobec empatii dla ludzi starszych, kształtowanie postaw szacunku i pomocy wobec osób starszych, a także pokazanie wizerunku starego człowieka oraz własnej starości w przyszłości. Umiejętność zatrzymania chwil w kadrze fotograficznym i kształtowanie umiejętności odpowiedniego wyboru kadru jest widoczne na zaprezentowanych zdjęciach. Organizatorzy zapraszają do udziału w VI edycji konkursu.
Wałcz - IX Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży
i Kadry OHP w Tenisie Stołowym


27 października 2015 roku w hali MOSiR w Wałczu odbyły się IX Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży i Kadry OHP w Tenisie Stołowym. Organizatorami zawodów była Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie oraz Hufiec Pracy 16-6 w Wałczu. Sponsorami nagród i pucharów jak co roku byli Starostwo Powiatowe, UM Wałcz oraz P.P.H.U.T "Admiral".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W turnieju wzięło udział 15 drużyn z jednostek OHP województwa zachodniopomorskiego ze: Szczecina, Szczecin Dąbia, Stargardu Szczecińskiego, Koszalina, Mielenka Drawskiego, Kołobrzegu, Białogardu, Szczecinka, Trzebiatowa, Polic, Barlinka, Dębna, Łobza, Rowu /Trzcińsko -Zdrój i Wałcza.
W uroczystym rozpoczęciu turnieju wzięli udział Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu oraz Wojciech Pastuszak Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym.
Komendant Ireneusz Gaworek jako organizator turnieju powitał przybyłych zawodników wraz z opiekunami, natomiast Sekretarz Powiatu dokonał oficjalnego otwarcia turnieju. Rozgrywki prowadził Bohdan Kamiński. W skład każdej drużyny wchodziło troje zawodników - dwóch chłopców, jedna dziewczyna oraz opiekun w kategorii kadry. Turniej został przeprowadzony w dwóch fazach grupowych, a następnie pucharowej. Zawodnicy toczyli pojedynki do dwóch wygranych setów do 11 pkt., pozostałe wg przepisów PZTS. Turniej dziewcząt i kadry rozgrywany był w podobny sposób, tylko pomniejszony o liczby zawodników. O klasyfikacji drużynowej decydowały miejsca chłopców i dziewcząt w turnieju indywidualnym.

Wyniki turnieju plasują się następująco:
Kategoria dziewcząt:
1 miejsce Samanta Kosecka, Stargard Szczeciński
2 miejsce Magdalena Potomska, Łobez
3 miejsce Edyta Adamczyk Rów Trzcińsko.

Kategoria chłopców:
1 miejsce Daniel Mroczek, Dębno
2 miejsce Ernest Godula, Szczecin
3 miejsce Maciej Ziemniak, Wałcz

Drużynowo:
1 miejsce OSiW 16-1 Barlinek
2 miejsce HP 16-6 Wałcz
3 miejsce ŚHP 16-4 Łobez

Klasyfikacja indywidualna kadry:
1 miejsce Tadeusz Malinowski, Kołobrzeg
2 miejsce Ireneusz Gaworek HP Wałcz
3 miejsce Jacek Sadowski, Stargard Szczeciński

Celem zawodów, jak co roku, była popularyzacja tenisa stołowego, jako sposobu na czynne spędzanie wolnego czasu, kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Integracja młodzieży OHP i kadry stanowiła ważny element sportowego spotkania. Całemu turniejowi przyświecało wdrażanie prawidłowych postaw w zdrowej rywalizacji oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Młodzież wraz z kadrą pedagogiczną już zapowiadała udział w następnych mistrzostwach w przyszłym roku.
Światowy Dzień Godności w Zespole Szkół nr 3

"W świecie, w którym wydaje się, że nikt nie zgadza się z niczym, gdzie podziały polityczne, religijne, rasowe, a nawet granice kulturowe wydają się dzielić, godność jest czymś, nad czym wszyscy mogą się porozumieć."
Twórcy Światowego Dnia Godności


21 października braliśmy udział w obchodach Światowego Dnia Godności. Wydarzenie to jest obchodzone co roku w trzecią środę października. W tym dniu, w szkołach na całym świecie, młodzi ludzie uczą się, jak własnymi słowami określić, czym dla nich jest godność, dzielą się swoimi przemyśleniami na ten temat. Projekt Globar Dignity, którego myślą przewodnią jest propagowanie wśród uczniów uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia zainspirował nauczycielkę historii i nauczyciela wychowania fizycznego piastującego funkcję rzecznika praw ucznia w szkole do przeprowadzenia warsztatów z uczniami. W zajęciach uczestniczyła młodzież z klas: I h, III h, II k, I TM.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Na początku młodzi ludzie definiowali godność własnymi słowami, utożsamiając ją z takimi pojęciami jak szacunek, poczucie bezpieczeństwa, tolerancja, uznanie. Po przedyskutowaniu Zasad Godności uczniowie obejrzeli krótki film opowiadający poruszającą historię siedemnastoletniej Magdy, która nieakceptowana przez grupę rówieśników musiała zmienić szkołę. Dyskusja, która rozpoczęła się po projekcji wyłoniła kilka bardzo cennych uwag. Strach, wstyd, lęk - to dlatego młodzież najczęściej nie reaguje na krzywdę swoich koleżanek i kolegów. Niebieska wstążka zawiązana na dłoniach uczestników pokazała jednak, że każda nawet najmniejsza decyzja ma wpływ na drugiego człowieka. Dzięki temu ćwiczeniu uczniowie zauważyli specyfikę współoddziaływania. Następnie opisywali swoje historie łączące się z tematem godności. Opowieści te odgrywają kluczową rolę w obchodach Światowego Dnia Godności, pokazują, jak ważne jest poczucie własnej wartości w życiu młodego człowieka, pokazały iż nasza młodzież stara się pomagać i coraz częściej nie wstydzi się o tym mówić.
Każdy z nas każdego dnia podejmuje decyzje, które kształtują rzeczywistość wokół nas. Mamy możliwość zadbania o własną godność i godność innych poprzez nasze działania. W ten sposób możemy w realny sposób przyczynić się do zmiany świata na lepsze. Godność według młodzieży to sposób w jaki traktujemy siebie samych, w jaki traktujemy innych i w jaki inni nas traktują.

Global Dignity godność ujmuje w pięciu podstawowych zasadach:
  1. Każda istota ludzka ma prawo do godnego życia.
  2. Godne życie oznacza możliwość osiągnięcia pełni swojego potencjału, co jest uwarunkowane dostępem do właściwego poziomu opieki medycznej, wykształcenia, godziwego wynagrodzenia i poczucia bezpieczeństwa.
  3. Godność oznacza prawo do wolności w podejmowaniu określonych decyzji życiowych i szacunek dla innych w korzystaniu z tego prawa.
  4. Godność winna być podstawową wartością motywującą wszelkie działanie.
  5. Godność jednostki jest nierozerwalnie związana z godnością innych.


Ilona Katarzyńska i Andrzej Czyżak
Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.