POWIAT WAŁECKI

      Charakterystyka
Powiat Wałecki


     
70 lat Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem" w Wałczu
Powiat Wałecki

W piątek 30 września br. Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem" w Wałczu obchodziła jubileusz 70-lecia. W uroczystości uczestniczył Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz. Wśród zaproszonych gości byli partnerzy "Społem", pracownicy oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Spółdzielnia została założona 25 września 1946 r. Pierwszy sklep spożywczy
Powiat Wałecki
uruchomiono w lokalu przy ul. Kilińszczaków 44 a siedziba spółdzielni mieściła się przy Alei Zdobywców Wału Pomorskiego 5. Obecnie Spółdzielnia liczy 49 członków i prowadzi działalność handlową w 6 sklepach pod wspólnym logo "GAMA", zatrudniając 32 osoby.

Starosta Wałecki na ręce prezesa Spółdzielni Henryka Kufla złożył serdeczne gratulacje oraz życzenia odważnych i innowacyjnych pomysłów na rozwój Spółdzielni oraz wielu sukcesów w przyszłości. Oby każdy rok przynosił pomyślną realizację założonych celów i satysfakcję z ich osiągnięcia.


     
IV Mały Festiwal TY i JA

Dnia 29 września br. Członek Zarządu Powiatu Danuta Kęsek oraz Sekretarz Powiatu Zbigniew Wolny wzięli udział w IV Małym Festiwalu TY i JA zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Wałczu w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Nr 4 RCKU, w ramach XIII Europejskiego Festiwalu Filmowego. Otwarcia festiwalu dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji współpracujących na co dzień z WTZ poprzez przecięcie taśmy w postaci kliszy filmowej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Celem festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną poprzez prezentację filmów o pasjach, zainteresowaniach i życiu osób niepełnosprawnych.


     
SPOTKANIE Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO
DNIA BIAŁEJ LASKI


W dniu 28 września br. w Tawernie odbyło się spotkanie członków wałeckiego koła Polskiego Związku Niewidomych z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. W spotkaniu uczestniczył Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz oraz Sekretarz Powiatu Zbigniew Wolny.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wśród zaproszonych gości znaleźli się także Poseł na Sejm RP Paweł Suski, Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska, Zastępca Burmistrza Miasta Wałcz Waldemar Lechnik, Zdzisław Ryder- Przewodniczący Rady Miasta Wałcz, Halina Kuch- Radna Rady Miasta Wałcz, Lech Borucki- Prezes PZN Okręgu Zachodniopomorskiego w Szczecinie oraz przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Wałczu. Wałeckie obchody prowadził prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło Wałcz - Józef Kiżewski.


     
"PERŁA 2016" DLA MASŁA OSTROWIECKIEGO
Powiat Wałecki

W niedzielę 25 września br. w Poznaniu podczas targów "Smaki Regionów" poznaliśmy zdobywców prestiżowej nagrody kulinarnej "Perła 2016" przyznawanej przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. W kategorii najlepszy regionalny produkt żywnościowy nagrodę "Perła 2016" otrzymało masło ostrowieckie- specjalność Barbary, Andrzeja i Kaliny Przyweckich z Ostrowca.

Masło to przyrządzane jest według tradycyjnych metod, a jego podstawę stanowi mleko od krów rasy Jersey oraz bogata mieszanka gatunków ziół, którymi żywią się krowy. Wyjątkowy smak i kolor masła zachwycił jurorów.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Oprócz masła ostrowieckiego komisja konkursowa doceniła jeszcze kilka innych wyrobów z Pomorza Zachodniego:
  • w kategorii produkty: węgorza pieczonego w zalewie Małgorzaty i Piotra Kozłowskich z gospodarstwa "RYBY LUBIE" z Lubieszewa;
  • Powiat Wałecki
  • w kategorii dania: kiełbasę jagnięcą z purée ziemniaczanym i karmelizowanymi jabłkami z sosem tymiankowym restauracji "Park Hotel" ze Szczecina oraz staropolską sztufadę z dziczyzny Gospodarstwa Ekologicznego "Folwark Biernów-Park" z Połczyna Zdroju;
  • w kategorii napoje regionalne: kołobrzeskie piwo Colberg.
Nagrodzone produkty i dania otrzymały nominacje do nagrody "Perła 2016" podczas zachodniopomorskiego finału konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP, który odbył się w lipcu br. W tym roku walka o nominacje była szczególnie trudna, gdyż swoje zgłoszenia nadesłało ponad 90 uczestników w kategorii produktowej, choć regulaminowy limit to 80. Nagrodzonym, a w szczególności Państwu Barbarze, Andrzejowi i Kalinie Przyweckim składamy wyrazy uznania i serdecznie gratulujemy!


     
Współpraca Powiatu Wałeckiego z Powiatem Złotowskim

W dniu 23 września br. Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz spotkał się ze Starostą Złotowskim Ryszardem Goławskim. W trakcie spotkania rozmawiano o zacieśnieniu współpracy między powiatami. W rozmowie uczestniczył radca prawny Starostwa Powiatowego w Wałczu Waldemar Kosowicki.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W minioną sobotę (1 października br.) uczyniony został pierwszy krok w kierunku sąsiedzkiej integracji. Organizatorzy VII Samorządowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Węgrzynowskiego zaprosili reprezentację Powiatu Złotowskiego do uczestnictwa w wydarzeniu. Na zaproszenie odpowiedział Wicestarosta Złotowski- Daniel Sztych oraz Radny Rady Powiatu- Sebastian Cyranek, którzy wraz z pozostałymi uczestnikami przepłynęli odcinek Piławy ze Szwecji do Głowaczewa. Spływ kajakowy, oprócz podziwiana pięknych krajobrazów Powiatu Wałeckiego, był także okazją do dalszych rozmów na temat rozwijania partnerstwa Powiatów.


     
Wizytacja drogi wojewódzkiej Nr 178

W dniu 3.10.2016 r. Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz w towarzystwie Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja wizytowali drogę wojewódzką Nr 178 na odcinku Wałcz - Gostomia.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Po wydaniu przez Gminę Wałcz pozwolenia na wycinkę drzew rosnących wzdłuż drogi ZZDW zaplanuje jej przebudowę. Ma ona objąć poszerzenie drogi o pobocze, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na tym odcinku. O rozpoczęciu przebudowy poinformujemy po akceptacji planu jej przebudowy.


     
KONWENT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH POWIATU WAŁECKIEGO

W dniu 26 września br. w sali narad Starostwa Powiatowego w Wałczu odbył się Konwent Władz Samorządowych Powiatu Wałeckiego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Celem spotkania było omówienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie powiatu wałeckiego oraz Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami na lata 2016-2022.


     
OTWARCIE WYTWÓRNI PASZ
POLSKICH ZAKŁADÓW ZBOŻOWYCH W PILE

Powiat Wałecki

24 września br. Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz uczestniczył w uroczystym otwarciu supernowoczesnej wytwórni pasz w Pile.

Wytwórnia należy do Polskich Zakładów Zbożowych w Wałczu i jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Składa się z dwóch linii produkcyjnych pasz dla drobiu i trzody o łącznej wydajności 60 ton na godzinę, linii produkcji premiksów i koncentratów o wydajności 5 ton na godzinę, hali ekstruzji, wyposażonej w trzy linie o wydajności 6 ton każda wraz z bazą magazynową o pojemności 100 tys. ton oraz budynkiem administracyjno-socjalnym. Obiekt znajduje się w Pile przy ul. Wawelskiej 113G. Wytwórnia zatrudnia blisko 150 osób.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Inwestycja została zrealizowana za 118 mln złotych w Pilskiej Podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Planowana roczna produkcja wynosi około 320 tys. ton pasz, 26 tys. ton premiksów oraz 30 tys. ton zbóż ekstrudowanych. Wytwórnia pasz rozpoczęła swoją działalność 1 lipca 2016 r.


     
70 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W WITANKOWIE

W dniu 24 września 2016 r. Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz, jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Wałczu uczestniczył w uroczystych obchodach 70 - lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Witankowie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas uroczystości Starosta złożył strażakom OSP Witankowo gratulacje i podziękowania za dotychczasowy trud, życzenia wielu dalszych lat działalności oraz sukcesów w strażackiej służbie.


     
40 LAT PILSKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO

W sobotę 24 września br. Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner uczestniczyła w uroczystych obchodach jubileuszu 40 - lecia działalności Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Drzewoszewie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Obchody były połączone z 40. Otwartymi Mistrzostwami Pilskiego OZŻ w klasach turystycznych oraz 26. Regatami o Puchar Klubu Żeglarskiego "Kliwer" Piła. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się zgodnie z ceremoniałem żeglarskim. Banderę na maszt uroczyście podniósł poczet honorowy złożony z żeglarzy związanych z pilskimi klubami żeglarskimi, którzy opłynęli słynny Przylądek Horn. Wśród zaproszonych gości znaleźli się samorządowcy, reprezentanci zaprzyjaźnionych klubów żeglarskich, organizacji i instytucji współpracujących z Pilskim OZŻ. Była to też okazja do podziękowań i wyróżnień. Podczas uroczystości przyznano na wniosek Zarządu Pilskiego OZŻ przez Prezydium PZŻ w Warszawie Odznaki Zasłużonego Działacza Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Odznaki Zasłużonego Żeglarza Pilskiego OZŻ. Honorową Odznaką Zasłużonego Żeglarza Pilskiego OZŻ wyróżniony został Zdzisław Kasztelan. Uroczystości towarzyszył występ duetu z Piły, prapremiera reportażu Jacka Gawrońskiego z cyklu "Cuda Natury" o jeziorze Bytyń Wielki oraz projekcja "filmów z myszką" z kilku regat i innych żeglarskich wydarzeń na Bytyniu sprzed lat.


     
JUBILEUSZ 70-LECIA NADLEŚNICTWA WAŁCZ

W piątek 23 września br. Nadleśnictwo Wałcz świętowało jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Antoniego, skąd uczestnicy przeszli do Wałeckiego Centrum Kultury.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W wydarzeniu wziął udział Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Polskiego Związku Łowieckiego, sąsiednich nadleśnictw, służb mundurowych, zakładów pracy, instytucji oraz organizacji współpracujących z Nadleśnictwem Wałcz. Jubileusz był także okazją do podziękowań dla osób i instytucji współpracujących z nadleśnictwem oraz wręczenia awansów zawodowych i wyróżnień. W czasie uroczystości zaprezentowano film "Nadleśnictwo Wałcz. Las dobre sąsiedztwo", a na zakończenie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych.


     
POWIATOWE ĆWICZENIA RATOWNICZO- GAŚNICZE W WAŁCZU

W dniu 23 września br. Starosta Wałecki - dr Bogdan Wankiewicz obserwował powiatowe ćwiczenia ratowniczo- gaśnicze na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W ćwiczeniach wzięły udział jednostki ratowniczo- gaśnicze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu wałeckiego.
Założenia ćwiczeń przewidywały sytuację podjęcia działań ratowniczo - gaśniczych w wyniku wybuchu pożaru na II piętrze budynku oraz ewakuację pensjonariuszy i pracowników DPS.


     
10- LECIE WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W WAŁCZU

W czwartek 22 września br. w Wałeckim Centrum Kultury pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wałczu świętowali Jubileusz 10- lecia istnienia placówki.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W uroczystości wzięli udział Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz, Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner, Sekretarz Powiatu- Zbigniew Wolny oraz Członek Zarządu Powiatu- Danuta Kęsek. Starosta Wałecki podziękował pracownikom za codzienną, wymagającą wielkiego zaangażowania i wytrwałości pracę na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu wałeckiego oraz życzył osobistej satysfakcji z wykonywanej pracy, szczęścia i optymizmu, które sprzyja osobom odważnym i ambitnym.


     
XXXVII Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie "O Puchar Jesiennej Bryzy" w Drzewoszewie

W dniach 17-18 września br. na jeziorze Bytyń Wielki w Drzewoszewie odbyły się XXXVII Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie "O Puchar Jesiennej Bryzy" w klasach turystycznych T1, T2, Orion, Spark i Omega oraz w klasie sportowej Optymist.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Organizatorami regat byli Turystyczny Klub Żeglarski "Bryza", Pilski Okręgowy Związek Żeglarski, Starostwo Powiatowe w Wałczu oraz Gmina Mirosławiec. W regatach wzięły udział 32 łodzie z klubów m. in. z Mirosławca, Piły, Chodzieży, Wałcza i RogoLna. W ceremonii uhonorowania zwycięzców regat wziął udział Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Zwycięzcami regat zostali:
  • w klasie T1- załoga z klubu Wodniak Piła w składzie: Justyna i Jagoda Repczyńskie, Aleksander Cholewicki,
  • w klasie T2- załoga z klubu TKŻ Bryza w składzie: Adam Wojnicki, Piotr Ratajczak, Maciej i Adam Strzałkowscy,
  • w klasie Orion- z klubu Kliwer Piła: Mirosława i Jarosław Godzisz, Jacek Zawielak,
  • w klasie Spark- z klubu AKŻ 90- Ryszard Szczęsny, Waldemar Wróblewski, Dariusz Sobiecki,
  • w klasie Omega- z klubu Kotwica Rogoźno- Marcin Przybylski, Piotr Witkowski, Kamil Garguliński,
  • w klasie Optymist- z klubu KEJA Mirosławiec- Jakub Kmiecik.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
DOŻYNKI POWIATOWO- GMINNE TUCZNO 2016

W sobotę 17 września br. na Stadionie Miejskim w Tucznie odbyły się dożynki powiatowo-gminne.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którą odprawił proboszcz parafii ks. Jerzy Dalak. Następnie barwny korowód przeszedł ulicami miasta na stadion, gdzie starościna i starosta dożynek- Agnieszka Ignaszak i Adam Stańczyk przekazali chleb gospodarzom dożynek- Staroście Wałeckiemu- Bogdanowi Wankiewiczowi oraz Burmistrzowi Tuczna- Krzysztofowi Harze, a Ci podzielili się nim z mieszkańcami powiatu.
Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienia rolnikom. Starosta Wałecki wyróżnił Bogdana Kalkę z Gminy Wałcz, Andrzeja Kłosa z Gminy Mirosławiec, Krzysztofa Suligę z Gminy Tuczno oraz Edwarda Wnuka z Gminy Człopa. Wyróżnienie Burmistrza Tuczna otrzymał Artur Kania, Burmistrz Mirosławca uhonorował Sebastiana Zdanowicza, Wójt Gminy Wałcz Marcina i Pawła Czyżak, a Burmistrz Miasta Wałcz- Mariana Michalskiego, Tomasza Lisowskiego i Andrzeja Świechowskiego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Był to także czas do spotkania z przedstawicielami z Amt Oder- Welse. Było to możliwe, dzięki realizacji projektu pn. "Polsko- niemieckie spotkanie z kulturą w Powiecie Wałeckim", dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania), którego Powiat Wałecki był beneficjentem. Partnerzy uczestniczyli w spotkaniu, na którym omówiono kwestie dotyczące dalszej współpracy oraz możliwości realizacji wspólnych projektów w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Przygotowali także wspólne stoisko promocyjne podczas dożynek. Dla partnerów niemieckich była to okazja do poznania obrzędów i zwyczajów kulturalnych regionu oraz do spotkania z folklorem Ziemi Wałeckiej. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych oraz konkurencji zręcznościowych dla młodszych i starszych uczestników dożynek. W konkursie dożynkowym, w którym oceniano wieńce, stoiska gminne, potrawy oraz nalewki zwyciężyła Gmina Tuczno, II miejsce zajęła Gmina Wałcz, III- Gmina Mirosławiec a IV- Gmina Człopa. Na scenie wystąpiły zespoły Sloviansky i Pudzian Band. Święto Plonów zakończyło się zabawą taneczną. Projekt pn. "Polsko - niemieckie spotkanie z kulturą w Powiecie Wałeckim", był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia- Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska w Euroregionie Pomerania).
Powiat Wałecki


     
III FORUM EKOLOGICZNE W KOŁOBRZEGU
Powiat Wałecki

W dniach 14-16 września br. w Kołobrzegu odbyło się III Forum Ekologiczne. W konferencji wzięła udział Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner.

Organizatorem forum była Polska Fundacja Ekologiczna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Energii, Krajowa Izba Gospodarcza, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Hasłem przewodnim III Forum było "Z poszanowaniem ojczystej przyrody". Organizatorzy chcieli w ten sposób oddać cześć naturze oraz skłonić uczestników do zastanowienia się, jakie dziedzictwo zastaliśmy i jaki testament zostawiamy przyszłym pokoleniom.
Na potrzeby forum przygotowano 19 paneli tematycznych, w których głos zabrało 76 prelegentów z kraju i zagranicy. Poruszane zagadnienia oscylowały wokół tematyki ochrony powietrza, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, ekobudownictwa, leśnictwa oraz edukacji ekologicznej. Uczestnicy Forum, których było ponad 800, mieli również sposobność zapoznania się z ofertą finansowania inwestycji proekologicznych. Części merytorycznej Forum towarzyszyły Targi EKO Kołobrzeg.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
BALTIC BUSINESS FORUM
Powiat Wałecki

W dniach 14-16 września br. w Świnoujściu odbyła się VIII edycja Baltic Business Forum- jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Forum ma charakter międzynarodowy, jest miejscem spotkań przedstawicieli świata biznesu i polityki z obszaru państw Europy i Azji.

Każdego roku w konferencji biorą udział ministrowie, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, szefowie agend rządowych, a także znani i cenieni eksperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Gościem honorowym tegorocznego wydarzenia była Republika Turcji, reprezentowana przez delegację rządową oraz licznych inwestorów i menedżerów. W ramach BBF 2016 odbyło się także posiedzenie Krajowej Izby Gospodarczej i jej tureckiego odpowiednika TOBB oraz Polsko-Tureckiej Izby Biznesu i jej partnera DEIK.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Forum zostało podzielone na 6 bloków tematycznych: Inwestycje, Rynek, Przemysł i Energia, IT vs Samorządy, Baltic Youth Forum oraz Business Services. W sesji poświęconej skutecznej współpracy samorządu, biznesu, uczelni i mieszkańców jako motoru zmian w regionach jednym z panelistów był Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz. Wspólnie z Witoldem Stępniem- Marszałkiem Województwa Łódzkiego, Dariuszem Lesickim- Wiceprezydentem Zielonej Góry, Mariuszem Saganem- Dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Podstrefy Lublin, Piotrem Grzybowskim- Naczelnikiem Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Miasta Częstochowa, Andrzejem Malinowskim- Prezydentem Pracodawcy RP oraz Tomaszem Turczynowiczem- Prezesem Zarządu Star ITS Sp. z o.o. Panowie rozmawiali na temat jakości życia w regionach, strategii długotrwałego rozwoju oraz budowania dialogu i klimatu sprzyjającego rozwojowi biznesu.


     
77. ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ ORAZ 88. ROCZNICA POWSTANIA ZWIĄZKU SYBIRAKÓW

17 września 2016 r. dr Bogdan Wankiewicz- Starosta Wałecki, Jolanta Wegner- Wicestarosta Wałecki oraz Zbigniew Wolny- Sekretarz Powiatu wzięli udział w powiatowych uroczystościach z okazji 77. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz 88. rocznicy powstania Związku Sybiraków.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Paweł Suski- Poseł na Sejm RP, Justyna Borzym reprezentująca Wicewojewodę Zachodniopomorskiego, Robert Wellmann - przedstawiciel miasta partnerskiego Bad-Essen, Karl Heinz Finkemeyer - przedstawiciel Powiatu Osnabrück, kombatanci, przedstawiciele samorządów gminnych, instytucji, wojska, policji, straży pożarnej, duchowieństwa, szkół, zakładów pracy, stowarzyszeń, harcerze oraz mieszkańcy powiatu wałeckiego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. za Ojczyznę w kościele pw. Św. Mikołaja w Wałczu, którą odprawił ks. proboszcz Antoni Badura. We mszy uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz instytucji i szkół, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Krajenki. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych. Przemówienia wygłosili: Jolanta Wegner- Wicestarosta Wałecki oraz Paweł Suski- Poseł na Sejm RP. Odczytano także list Wicewojewody Zachodniopomorskiego Marka Subocza. Delegacje urzędów, instytucji, firm, szkół i organizacji pozarządowych złożyły kwiaty pod pomnikiem.


     
SPOTKANIE INTEGRACYJNE NIEPUBLICZNEJ PORADNI PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNEJ "JAŚ I MAŁGOSIA"

W piątek 16 września br. Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz uczestniczył w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Niepubliczną Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną "Jaś i Małgosia" działającą w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wydarzenie odbyło się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka". Starosta Wałecki wręczył małym podopiecznym poradni słodki upominek i życzył dzieciom wielu powodów do radości i uśmiechu.


     
II TURNIEJ BOWLINGOWY WAŁECKICH "AMAZONEK"

W piątek 16 września br. Sekretarz Powiatu Zbigniew Wolny wziął udział w II Turnieju Bowlingowym o Puchar Starosty Wałeckiego, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Wałeckiej "AMAZONKA".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Turniej odbył się w Ośrodku Jeździeckim "Kołacz" w Kołatniku. Puchar Starosty Wałeckiego za zajęcie I miejsca zdobyła drużyna Stowarzyszenia "4 Pory Roku" z Mirosławca, II miejsce zajął zespół Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Twórczych "Ewa" z Wałcza, a III miejsce- drużyna Koła Terenowego Wałcz Polskiego Związku Głuchych. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Pan Stefan Borowiec.


     
6. ROCZNICA POWSTANIA 1. REGIONALNEJ BAZY LOGISTYCZNEJ W WAŁCZU
Powiat Wałecki

W dniu 15 września br. Zbigniew Wolny- Sekretarz Powiatu reprezentował władze Powiatu Wałeckiego podczas Święta 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu.

Uroczystości odbyły się na promenadzie przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wałczu. Sekretarz Powiatu złożył na ręce Komendanta 1. RBLog gratulacje i życzenia dla żołnierzy i pracowników Bazy z okazji ich święta.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
SPOTKANIE W SPRAWIE ZAKUPU STACJI METEOROLOGICZNEJ DO MONITOROWANIA SUSZY NA TERENIE POWIATU W dniu 13 września 2016 r. w sali narad Starostwa Powiatowego w Wałczu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Wałeckiego, w sprawie zakupu stacji meteorologicznej do monitorowania suszy na terenie powiatu wałeckiego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Aktualnie najbliższe stacje pomiarowe zlokalizowane są w miejscowościach: Drawno, Drezdenko i Krzyż, w odległości ok. 60 - 80 km od granicy powiatu. W spotkaniu uczestniczyli Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz, Burmistrz Tuczna- Krzysztof Hara, Burmistrz Miasta i Gminy Człopa- Zdzisław Kmieć, Kierownik Oddziału ARiMR w Mirosławcu- Emilia Niemyt, Kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wałczu- Piotr Hermanowicz, Przewodniczący Rady Powiatowej Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej- Mirosław Ignaszak oraz pracownicy Urzędu Miasta Wałcz, Gminy Wałcz i Starostwa Powiatowego w Wałczu. Podczas spotkania rozmawiano na temat problemów w rolnictwie i strat w uprawach rolnych spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne.


     
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2016/2017

     
II RODZINNY RAJD ROWEROWY ANANASÓW

W sobotę 10 września br. Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz wziął udział w II Rodzinnym Rajdzie Rowerowym Ananasów zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Dzieci, Młodzieży oraz Osób Dorosłych z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi oraz z ADHD "Drużyna Ananasów i Przyjaciele".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W rajdzie wzięło udział 110 osób, w tym 46 dzieci. Wydarzeniu towarzyszyło hasło "Zamiast grać na komputerze, jedźmy na rowerze". Trasa rajdu wiodła z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" do bazy Armatorskiego Klubu Żeglarskiego w Nakielnie. Na mecie na uczestników czekały zabawy i konkursy oraz grill. Można było także wypłynąć w rejs jachtem po jeziorze Bytyń Wielki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi puchary i dyplomy. Zadanie było współfinansowane ze środków Powiatu Wałeckiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Wałeckiego w roku 2016 w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.


     
XIII Turniej Tenisowy "Pojezierze Cup"
Powiat WałeckiW sobotę i niedzielę (10-11.09) na kortach Centralnego Ośrodka Sportów w Wałczu rozegrany został XIII Turniej Tenisowy "Pojezierze Cup". Uczestnicy rywalizowali w kategoriach: dzieci i młodzież, kobiety oraz mężczyźni. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Starosta Wałecki- dr Bogdan Wankiewicz.


     
DZIEŃ DZIAŁKOWCA W ROD "WYPOCZYNEK" W WAŁCZU

W dniu 9 września br. Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner uczestniczyła w "Dniu Działkowca" na zaproszenie Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wypoczynek" w Wałczu. Pani Starosta podziękowała za tegoroczne plony działkowe i pracę włożoną w estetykę ogrodów oraz wręczyła upominki i listy gratulacyjne wyróżnionym działkowcom.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki     
Ruszają zapisy do XVII edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"
Powiat Wałecki

Tylko do 30 września można zgłaszać drużyny do XVII edycji "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku". Na następców m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego i Pauliny Dudek czeka pasjonująca piłkarska przygoda, której Wielki Finał już po raz czwarty rozegrany zostanie na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Zwycięzcy w nagrodę obejrzą na żywo wyjątkowy mecz piłkarski.

JAK ZGŁOSIĆ DRUŻYNĘ:


Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" skierowany jest do drużyn ze szkół podstawowych, uczniowskich klubów sportowych, Akademii Młodych Orłów oraz innych amatorskich podmiotów np. stowarzyszeń i fundacji, które nie są zarejestrowane w systemie extranet PZPN. Zespoły zgłaszać mogą nauczyciele oraz trenerzy za pośrednictwem formularza dostępnego na oficjalnej stronie Turnieju: www.zpodworkanastadion.pl. Zapisy odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 oraz 12. Potrwają one do 30 września. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach opiekunowie otrzymają piłkarski upominek. Pierwsze mecze rozegrane zostaną już w październiku. Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.pzpn.pl

     
KONFERENCJA NAUKOWA

W dniach od 8 do 10 września 2016 roku w Centralnym Ośrodku Sportów na Bukowinie odbyła się XIV konferencja naukowa pn. "Ekonomiczno-społeczne i organizacyjno-techniczne determinanty zarządzania rozwojem lokalnym" oraz XVIII Warsztaty Nadzoru Inwestycyjnego organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Katedrę Pracy i Polityki Społecznej pod patronatem Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia, Komisję Ergonomii Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz Komitet Remontów Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Poznaniu. Jednym z prelegentów konferencji oraz członkiem komitetu honorowego był Starosta Wałecki - dr Bogdan Wankiewicz.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki reprezentujący wiele dziedzin, takich jak: prawo budowlane, ekonomia, finanse, polityka społeczna, zarządzanie zasobami ludzkimi, socjologia, ochrona środowiska, ergonomia i budownictwo, przedstawiciele biznesu oraz samorządowcy. Na konferencji poruszono w formie paneli dyskusyjnych następujące zagadnienia: aktualne problemy prawa budowlanego, prawo materialne w postępowaniu administracyjnym, finansowe aspekty zarządzania rozwojem lokalnym w jednostkach samorządu terytorialnego, polityka społeczna w zarządzaniu lokalnym, kapitał ludzki w zarządzaniu lokalnym (zarządzenie zasobami ludzkimi, środowisko - ergonomia - zarządzanie bezpieczeństwem pracy), systemy informacyjne w zarządzaniu lokalnym, gospodarka przestrzenna oraz rewitalizacja obszarów zurbanizowanych. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów naukowych, jak również podzielenia się doświadczeniami natury praktycznej. Konferencja zakończyła się sesją wyjazdową w dniu 10 września pn. "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki" w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.


     
DOŻYNKI GMINNE W CZŁOPIE

3 września 2016 r. Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner uczestniczyła w Gminnym Święcie Plonów w Człopie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji rolników, którą sprawował ks. proboszcz Bogdan Podbielski.

Następnie korowód udał się na plac dożynkowy, gdzie uroczystego otwarcia dożynek dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Człopa Zdzisław Kmieć. Święto Plonów rozpoczęło się obrzędem dożynkowym przygotowanym przez zespół Jagliczanki z sołectwa Jaglice, który wykonał ludowe przyśpiewki oraz zaprosił gości do obtańcowania wieńca. Starostowie Dożynek: Maria i Adam Paliwoda przekazali na ręce gospodarza gminy Zdzisława Kmiecia bochen chleba, w celu podzielenia się nim z mieszkańcami.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W trakcie dożynek uhonorowano także rolników za trud i wkład pracy włożony w zbiór plonów oraz za zaangażowanie na rzecz społeczności Miasta i Gminy Człopa. Wyróżnienia otrzymali Maciej Sałachub, Wojciech Laudański, Marek Kamieniak oraz Józef Lewandowski. Podziękowania rolnikom złożył także Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki oraz Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mirosławcu- Emilia Niemyt. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło Sołectwo Jaglice. Kolejne miejsca zajęły wieńce z Dzwonowa oraz Drzonowa. Podczas dożynek nie mogło zabraknąć turnieju sołectw. Drużyny zmagały się na torze przeszkód połączonym z szukaniem monet w ziarnach zboża, biorąc udział w "przerzucaniu opony", rzucie jajkiem w patelnię oraz w slalomie. Przeprowadzono także konkurs dla VIP-ów, w którym wzięły udział drużyny Burmistrza Miasta i Gminy Człopa- Zdzisława Kmiecia oraz Starosty Dożynek- Adama Paliwody. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna burmistrza. Dożynki uświetnił występ Chóru Cantores, Klubu Seniora oraz Zespołu Jagliczanki. Na zakończenie zaproszono uczestników do zabawy tanecznej przy zespole S.C. Band.


     
DOŻYNKI PARAFIALNE W KARSIBORZE

3 września 2016 r. Wicestarosta Wałecki - Jolanta Wegner uczestniczyła w Dożynkach Parafialnych w Karsiborze. Organizatorami przedsięwzięcia był Caritas Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Rudkach.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uroczystości rozpoczęły się polową Mszą Św., podczas której proboszcz parafii ks. Edward Strojek poświęcił wieńce dożynkowe. Następnie starosta i starościna dożynek podzielili się chlebem z zebranymi gośćmi. Nie zabrakło licznych atrakcji dla mieszkańców, a w szczególności dla najmłodszych. Dożynkom towarzyszył bogaty program artystyczny. Jak zawsze, na stoiskach kół gospodyń można było spróbować smakowitych potraw i domowych ciast. Chętni mogli wesprzeć działalność Caritas poprzez zakup cegiełek oraz licytację obrazów lokalnych artystów. Rolnikom, za dar Ich rąk, za owoce Ich ciężkiej pracy, składamy serdeczne podziękowania.


     
NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS"
Powiat Wałecki

W dniu 3 września 2016 r. przy Wałeckim Centrum Kultury odbyła się V edycja Ogólnopolskiej Akcji "Narodowego Czytania". Podobnie jak w latach ubiegłych Starostwo Powiatowe w Wałczu wraz z Powiatową Biblioteką Publiczną oraz Miejską Biblioteką Publiczną włączyło się w organizację przedsięwzięcia, które honorowym patronatem objęła Para Prezydencka.

W tym roku, roku Henryka Sienkiewicza, zachęcaliśmy do wspólnego czytania wybitnej polskiej powieści "Quo vadis". Swój kunszt w czytaniu zaprezentowali m.in.: Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner, Jerzy Goszczyński- Radny Rady Powiatu, Jadwiga Kosidło- Dyrektor Domu Pomocy Społecznej oraz Jolanta Pawlus- Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki
"Narodowemu Czytaniu" towarzyszyła wystawa pn. "Henryk Sienkiewicz w zbiorach wałeckich bibliotek", kawiarenka "U Nerona" z kawą i ciastem oraz kiermasz taniej książki. Uczestnicy akcji otrzymali dyplomy z pamiątkową pieczęcią. Celem ogólnopolskiej akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Mamy nadzieję, że wspólne czytanie było dla wszystkich, którzy wzięli udział w akcji czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą. Już dziś zapraszamy do wspólnego czytania w ramach akcji "Narodowe Czytanie" za rok.


     
FESTYN LOTNICZY W 12. BAZIE BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH W MIROSŁAWCU

3 września 2016 r. w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbył się Festyn Lotniczy. Uczestniczyli w nim Starosta Wałecki - dr Bogdan Wankiewicz oraz Wicestarosta Wałecki - Jolanta Wegner.

Festyn rozpoczął się od przywitania gości przez Dowódcę 12. BBSP w Domku Pilota. Następnie goście mogli podziwiać dynamiczny oraz w formie wystawy- statyczny pokaz trzech podstawowych konstrukcji wykorzystywanych na co dzień w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu - drony BSR Orbiter, FlyEye oraz Scan Eagle.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W powietrzu można było także podziwiać jedną z najlepszych grup akrobacyjnych na świecie - Zespoł akrobacyjny "Biało - Czerwone Iskry", samoloty Su-22, F-16, Mig-29 oraz śmigłowce Mi-24, Mi-14, W-3, SH-2G. Na płycie lotniska zwiedzający mogli obejrzeć śmigłowiec SW-4 Puszczyk, PZL-130 Orlik, C-130 Hercules oraz duży samolot transportowy C-295M CASA. Na festynie, nie zabrakło również występów artystycznych oraz stoisk gastronomicznych dla gości.


     
NADANIE SZTANDARU 12 BAZIE BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH W MIROSŁAWCU

W dniu 2 września br. Jolanta Wegner - Wicestarosta Wałecki uczestniczyła w uroczystości nadania sztandaru 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Sztandar dla 12 BBSP w Mirosławcu został ufundowany przez Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru pod przewodnictwem ppłk. rez. pil. Emila Kweclicha.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas uroczystości Wicestarosta Wałecki na ręce Dowódcy 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu złożyła gratulacje w związku z nadaniem sztandaru oraz życzenia dalszego rozwoju. Jednocześnie Dowódca 12 BBSP na ręce Pani Wicestarosty złożył podziękowania za wsparcie Powiatu Wałeckiego dla idei nadania sztandaru dla 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.


     
70 LAT MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WAŁCZU

2 września br. Miejska Biblioteka Publiczna w Wałczu obchodziła Jubileusz 70 - lecia. Uroczystości odbyły się w Wałeckim Centrum Kultury.

Uczestniczyła w nich Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner. Wśród zaproszonych gości, oprócz samorządowców, znaleźli się emerytowani pracownicy biblioteki, dyrektorzy Wałeckiego Centrum Kultury oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z biblioteką.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W trakcie uroczystości uhonorowano obecne pracownice biblioteki: Krystynę Pawłowską i Kamilę Radecką. Podziękowania otrzymali także byli dyrektorzy WCK: Bogdan Dankowski i Dobrochna Szymańska, były kierownik biblioteki- Jan Matuszewski i emerytowane pracownice: Celina Janiszewska, Grażyna Żelichowska, Mirosława Jakubowska, Elżbieta Stępień, Teresa Urbańska oraz Teresa Spirydowska.
Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja ukazująca 70 lat działalności biblioteki oraz program artystyczny w wykonaniu zespołu Biesiadny Ansambl Rozrywkowy. Uroczystość poprowadził Paweł Hajman.


     
ZBIERAMY KREW DLA POLSKI
Powiat Wałecki


17 września w ramach IX edycji kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, organizowanej przez Grupę Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż, mieszkańcy Wałcza będą mogli dowiedzieć się więcej na temat pierwszej pomocy i honorowego krwiodawstwa oraz ich znaczenia dla ratowania ludzkiego życia.

Po raz pierwszy kampanię wspiera Drużyna#M. Dowiedz się, jak żyć zdrowo i jak pomagać innym! Kiedy?: 17 września 2016 r., godz. 09:00-17:00 Gdzie?: ul. Budowlanych 5 (parking przed supermarketem Bricomarché)

Zapraszamy!     
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17
Powiat Wałecki


W dniu 1 września 2016 r. w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Wałeckiego uroczyście inaugurowano rok szkolny 2016/2017.

Do Zespołu Szkół nr 1 uczęszczać będzie 282 uczniów, z czego 97 osób to pierwszoklasiści.
Do Zespołu Szkół nr 4 RCKU uczęszczać będzie 616 uczniów, z czego 194 osób to uczniowie klas pierwszych. W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w RCKU władze samorządowe Powiatu Wałeckiego reprezentowała Jolanta Wegner- Wicestarosta Wałecki oraz Danuta Kęsek- Członek Zarządu Powiatu.
W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w wyniku naboru do klas pierwszych, uczyć się będzie 222 absolwentów gimnazjów, a wszystkich uczniów w szkole będzie 809. W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w PCKZiU uczestniczył Piotr Suchojad- Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Łącznie do klas pierwszych wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wałeckiego zapisanych zostało 513 absolwentów gimnazjów, a cała brać uczniowska liczyć będzie w roku szkolnym 2016/17 1707 uczniów.


     
77 Rocznica wybuchu II wojny światowej

Jak co roku, 1 września na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbyły się uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W uroczystościach wzięła udział Wicestarosta Wałecki- Jolanta Wegner oraz Członek Zarządu- Danuta Kęsek. Wśród zgromadzonych obecni byli także Poseł na Sejm RP- Paweł Suski oraz Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego- Krystyna Kołodziejska- Motyl. Delegacje władz samorządowych Powiatu Wałeckiego, Miasta Wałcz, Gminy Wałcz, wojska, oświaty, organizacji kombatanckich i instytucji oddały hołd ofiarom II wojny światowej i złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych.


     


Powiat Walecki

BIP   |    ESP   |    Biuletyn "Powiat Wałecki"   |    Fundusze UE   |    Galeria   |    Filmy   |    Organizacje pozarządowe   |    Przetargi   |    Ogłoszenia   |    PODN   |    Powiaty partnerskie   |    Sport   |    Katalog wałeckich firm   |    PWSZ   |    Oferty pracy   |   
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2007
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2006
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2005
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2004
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2003
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2002
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII