POWIAT WAŁECKI

      Charakterystyka
Powiat Wałecki


     
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

W dniu 29 września 2015 r. pod przewodnictwem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego w sali narad Starostwa Powiatowego w Wałczu obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas posiedzenia Członkowie Komisji wysłuchali informacji podinspektora Jacka Cegieły Komendanta Powiatowego Policji w Wałczu dotyczącej stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Wałeckim za I półrocze 2015 r. Komisja pozytywnie oceniła spadek ogólnej liczby przestępstw w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku.
Ponadto Prokurator Rejonowy w Wałczu Piotr Łosiewski przedstawił informację dotyczącą prowadzonych przez Prokuraturę postępowań, a bryg. Kazimierz Maciejewski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu przedłożył informację dotyczącą stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Powiecie Wałeckim za I półrocze 2015 r.


     
Wizyta delegacji Starostwa Powiatowego na Ukrainie

W dniach 21-24 września Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz odwiedził miasto Fastów, mieszczące się na Ukrainie (obwód kijowski). Staroście towarzyszyli radni Rady Powiatu w Wałczu Roman Wiśniewski oraz Jan Kaczanowicz.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wyjazd odbył się na zaproszenie Mykhailo Netiazhuka, mera Fastowa. W trakcie pobytu nasza delegacja odwiedziła m.in. fastowską straż pożarną, omówiono przy okazji politykę bezpieczeństwa, co było szczególnie ważnym punktem dla radnego Kaczanowicza. Złożono wizytę w tamtejszym liceum, którego specjalnością jest studium języków obcych (również polskiego) oraz rozmawiano o dokonaniach młodych na polu rywalizacji sportowej. Było to istotne z uwagi na fakt, iż w Powiecie Wałeckim możemy poszczycić się całkiem sporym zapleczem infrastrukturalnym, a gospodarze z Ukrainy z dużym zainteresowaniem wypytywali o proces pozyskiwania środków unijnych na te cele. Na każdym kroku podkreślano, iż międzynarodowa współpraca regionów jest ważnym instrumentem tworzenia w Europie nowych stosunków międzypaństwowych i międzyregionalnych. Istotnym punktem delegacji było także nawiązanie współpracy w zakresie szkolnictwa wyższego - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu dysponuje ofertą dla studentów zagranicznych, w tym także z Ukrainy, a w Fastowie obecnie brak jest tego typu placówki. Niewątpliwie umożliwienie kształcenia absolwentom tamtejszych liceów to duży krok na drodze do partnerstwa naszych regionów, przyczyniający się do rozwoju zarówno Powiatu Wałeckiego jak i Fastowa.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Rozwój współdziałania transgranicznego zależy od formalnych możliwości podejmowania przez regiony i jednostki samorządu terytorialnego różnych inicjatyw o zasięgu przekraczającym granice, a umowy międzynarodowe, stanowiące podstawy nowych struktur prawnych stosunków dwustronnych, są jedną z najważniejszych zasad nawiązywania i rozwoju różnych form tejże współpracy. Wpisując się w ten nurt, w dniu 23 września 2015 r. podpisano projekt Umowy o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Powiatem Wałeckim a Miastem Fastów. Jak podkreślił Starosta Wałecki:

- Wizyta na Ukrainie to nie tylko poznawanie naszego wschodniego Partnera. Był to czas, który wykorzystaliśmy do rozmów z Partnerem na temat naszej dalszej wspólnej pracy w dziedzinie kultury, oświaty oraz gospodarki. Jest także niezmiernie istotnym, aby wspierać lokalne samorządy w krzewieniu idei demokracji i suwerenności. Ukraina jest krajem nie tylko bliskim terytorialnie, ale i kulturowo.


     
Przegląd prac plastyków nieprofesjonalnych

W dniu 27 września 2015 r. Jolanta Wegner Wicestarosta Wałecki uczestniczyła w wernisażu zorganizowanym w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Prac Plastyków Nieprofesjonalnych, który odbył się w Wałeckim Centrum Kultury.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Nagrodą Starosty Powiatu Wałeckiego został wyróżniony Pan Leszek Kapela, który od lat zajmuje się fotografia artystyczną. Serdeczne gratulacje.


     
350-lecie "Aten Wałeckich" i IX Zjazd Absolwentów

W dniu 26 września 2015 r. w Wałczu odbyły się uroczystości z okazji 350-lecia "Aten Wałeckich" oraz IX Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Nr 1 w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Jolanta Wegner Wicestarosta, Bogusława Towalewska Burmistrz Miasta Wałcz, Piotr Suchojad p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Wałczu, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz liczna grupa absolwentów zarówno Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu, a następnie w auli Zespołu Szkół Nr 1 dyrektor Waldemar Rogulski przywitał gości i wszystkich uczestników Zjazdu. Jubileusz był również okazją do odsłonięcia w Szkole tablicy upamiętniającej 350-lecie "Aten Wałeckich". Po spotkaniu w ZS Nr 1 uczestnicy Zjazdu przemaszerowali ulicami miasta do Wałeckiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta Akademia z okazji obchodów jubileuszowych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas Akademii nie zabrakło życzeń i ciepłych słów pod adresem całej społeczności Szkoły, dyrektorów oraz absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Z okazji Jubileuszu 350-lecia Starosta Wałecki oraz Wicestarosta przekazali na ręce dyrektora ZS Nr 1 Waldemara Rogulskiego pamiątkowy grawerton oraz czek pieniężny z przeznaczeniem na potrzeby Szkoły.
Dziewiąty zjazd był również okazją do spotkań koleżeńskich, z wychowawcami klas i nauczycielami, a wieczorem w COS OPO na Bukowinie w Wałczu odbył się bal absolwentów.


     
Spartakiada "Amazonek"

Pod patronatem Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" w dniach 25-26 września 2015 r. w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu odbyła się XXI Ogólnopolska Spartakiada "Amazonek". Podczas uroczystego otwarcia zawodów władze samorządowe Powiatu Wałeckiego reprezentowali Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki i Jolanta Wegner i Wicestarosta.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Zawodniczki zrzeszone w stowarzyszeniach "Amazonek" z terenu całego kraju rywalizowały ze sobą w wielu dyscyplinach, z których niektóre to: chód, minihokej oraz w wieloboju: strzały do bramki kijem hokejowym, strzały do bramki - z wyznaczonych punktów, rzut kaloszem na odległość, łączenie kawałków sznurka na czas, rzuty hula-hop na piłki lekarskie, liczba podań siatkarskich, rzuty do celu - do bramki z otworami, dart, serso, drabinka koordynacyjna, przenoszenie piłeczek tenisowych na czas oraz jazda terenowa samochodami zdalnie sterowanymi.
Po kilkudniowych zmaganiach zwyciężyła drużyna "Amazonek" ze Skierniewic, przed Piotrkowem Trybunalskim i Kościanem.
Ogólnopolska Spartakiada współfinansowana była ze środków PFRON oraz przez Urząd Miasta Poznania.


     
50 rocznica istnienia Pracowniczych Ogrodów
Działkowych "Wypoczynek" w Wałczu


Tradycyjne obchody dożynkowe, odbywające się praktycznie we wszystkich ogrodach działkowych, są świętem dobrze wypełnionego obowiązku, stanowiące jeden z istotnych walorów kulturowych każdego regionu. W tym roku 50. rocznicę istnienia obchodziły POD "Wypoczynek", które 18 września 2015 r., przy pięknej słonecznej pogodzie, świętowały swój Dzień Działkowca.

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Starostwa Powiatowego w Wałczu, które reprezentował zarówno starosta wałecki dr Bogdan Wankiewicz, jak i sekretarz powiatu Zbigniew Wolny.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Święto było okazją do wręczenia wielu nagród, m.in. dla najstarszych działkowiczów, za najładniejsze działki, a także pomoc w organizacji uroczystości. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Marian Grządziel, Anna Janowska-Skubek, Łucja Jędrowska, Irena Bujak, Teresa Zieniewicz, Halina Możdzier-Gralka, Teresa Sobczyk, Wiesława Malinowska, Marian Sędziak, Jerzy Schmitd i Henryk Kubiak, Włodzimierz Łuczak, Zofia Nykiel, Małgorzata Sierpińskaj, Siergiej Tołstik, Weronika Witkowska, Bogumiła Hajdasz, Bogusław Kasprzak, Tadeusz Ciechalski, Waldemar Niewczas, Teresa Kłys, Zofia Zych, Stanisław Kaczmarczyk, Krystyna Tomas, Anna Wypych, Tadeusz Wójcicki, Krystyna Tomas, Anna Wypych, Tadeusz Wójcicki, Wiesławę Kinasiewicz, Mirosłaa Ciechalska, Hanna Rzymkowska i Lucyna Jankowska.
Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie występów artystycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Wałczu.
Tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy, a Pracowniczym Ogrodom Działkowym "Wypoczynek" życzymy owocnego rozwoju i kolejnych okrągłych rocznic.


     
Turniej o Puchar Starosty Wałeckiego

W dniu 19 września 2015 r. w Kołatniku odbył się I Bowlingowy Turniej o Puchar Starosty Wałeckiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Wałeckiej "Amazonka".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uroczystego otwarcia turnieju, na który "Amazonki" zaprosiły aż osiem wałeckich stowarzyszeń dokonała Jolanta Wegner Wicestarosta Wałecki. W rywalizacji 5 osobowych zespołów udział wzięło około 100 osób, które walczyły ze sobą na zmiany. Zwyciężyła drużyna Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Wałczu, a najlepszy zespół otrzymał w nagrodę Puchar Starosty Wałeckiego. Po zakończeniu turnieju wszyscy spotkali się przy ognisku, gdzie nie zabrakło kiełbasek z grilla, chleba ze smalcem i innych smakołyków. Prezes Barbara Lisowska stwierdziła, że zamiarem Stowarzyszenia "Amazonek", które zorganizowałao turniej była integracja organizacji, które na co dzień pomagają osobom potrzebującym pomocy.


     
Zasłużony dla Rozwoju Samorządności

Dnia 18 września 2015 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, podczas otwarcia sesji popularno-naukowej z okazji 70-lecia administracji polskiej na Pomorzu Zachodnim, Starosta Wałecki, dr Bogdan Wankiewicz, został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

- Niezmiernie cieszę się, że mogę być dziś z Państwem z powodu podwójnej rocznicy, 70-tej rocznicy polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim, ale i 25-tej rocznicy samorządu w Rzeczpospolitej. Jedną z pierwszych decyzji rządu Tadeusza Mazowieckiego było przywrócenie samorządu gminnego. Ta decyzja okazała się jedną z kluczowych dla rozwoju państwa. - mówił szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, który zaszczycił swoją obecnością podczas uroczystości.
Jak podkreślił minister, "nie ma wolności bez solidarności, nie ma solidarności bez samorządności", a wpływ decyzji o przywróceniu samorządu terytorialnego na rozwój demokracji w Polsce często jest niedoceniany, chociaż zmiany te dały "zdrowy fundament do dalszej transformacji".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Oprócz Starosty Wałeckiego dr BOGDANA WANKIEWICZA,
pośród osób odznaczonych znaleźli się:
 1. AMBROZIAK JACEK - były szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie T. Mazowieckiego
 2. CHRZANOWSKI JACEK - Prezes WFOŚIGW w Szczecinie
 3. DERA TERESA- Wójt Gminy Dobra
 4. DIAKUN WŁADYSŁAW - Burmistrz Polic
 5. FERENSZTAJN JADWIGA - Burmistrz Maszewa
 6. GEBLEWICZ OLGIERD - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
 7. GRABAŁOWSKI ANDRZEJ - były Wójt Gminy Dobra
 8. GROMEK JANUSZ - Prezydent Kołobrzegu
 9. HALL ALEKSANDER - były minister w rządzie T. Mazowieckiego
 10. HERMANOWICZ MARIAN - Starosta Koszaliński
 11. JANKOWSKI GRZEGORZ - Prezes WSA w Szczecinie, sędzia SN
 12. JEDLIŃSKI PIOTR - Prezydent Koszalina
 13. KLIMOWICZ ARKADIUSZ - Burmistrz Darłowa
 14. KLUK MIROSŁAW - Burmistrz Pełczyc
 15. KOWALSKI TADEUSZ - były Wójt Gminy Kołobrzeg
 16. KRZYSTEK PIOTR - Prezydent Szczecina
 17. LIS KRZYSZTOF - Starosta Szczecinecki
 18. MAJEWSKI KRZYSZTOF - Wójt Gminy Rąbino
 19. MAJKA MIROSŁAW - Starosta Świdwiński
 20. MIKIETYŃSKI MIROSŁAW - były Prezydent Koszalina
 21. MIŚKO WALDEMAR- Burmistrz Karlina
 22. PAJOR SŁAWOMIR - Prezydent Stargardu Szczecińskiego
 23. POTYRA ANDRZEJ - członek zarządu powiatu myśliborskiego
 24. PTAK ZBIGNIEW - Burmistrz Drawska Pomorskiego
 25. SAĆ KAZIMIERZ - Starosta Gryficki
 26. SIERADZKI MARIAN - Burmistrz Gościna
 27. ŚWIDERSKI PIOTR - były Wójt Gminy Wałcz
 28. TAŁASIEWICZ MAREK - Wojewoda Zachodniopomorski
 29. WOJCIECHOWSKI ANDRZEJ - były Burmistrz Goleniowa
 30. ZYCHOWICZ ZBIGNIEW - Prezes Zarządu Instytutu Rozwoju Regionalnego
 31. ŻMURKIEWICZ JANUSZ - Prezydent Świnoujścia
 32. ŻUKOWSKI JÓZEF - były Wójt Gminy Kołbaskowo
Pośmiertnie odznakę otrzymał także Tadeusz Mazowiecki.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego nadawana jest "za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego", w tym m.in. za: działalność w organach JST, samorządowych związkach i stowarzyszeniach, prace naukowe i badawcze dotyczące zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.


     
Święto w Zespole Szkół Nr 2 w Wałczu

W dniu 18 września 2015 r. Paweł Suski Poseł na Sejm RP i Jolanta Wegner Wicestarosta Wałecki wzięli udział w uroczystości z okazji Święta Szkoły w Zespole Szkół Nr 2 w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wicestarosta w imieniu władz samorządowych Powiatu Wałeckiego złożyła dla całej szkolnej społeczności serdeczne życzenia oraz przekazała na ręce Pani Dyrektor Jolanty Ambroziak symboliczny czek na 1000 zł, z przeznaczeniem na potrzeby Szkoły. Na święto Zespołu Szkół Nr 2 obchodzone w miesiącu wrześniu - w którym urodził się patron Szkoły prof. Wiktor Zin (ur. 14 IX) zaproszono byłych dyrektorów, rodziców oraz przedsiębiorców współpracujących z jednostką. W czasie uroczystości odbyła się prezentacja kierunków kształcenia oraz konkurencje sportowe na boisku szkolnym. Obecni mogli także obejrzeć przygotowany przez uczniów pokaz jesiennej mody i biżuterii, kompozycje i dekoracje kwiatowe, owocowe i warzywne, smakowitości jesienne: zupy, ciasta, kompoty, powidła oraz stragan z cebulkami roślin ozdobnych.


     
76 rocznica agresji ZSRR na Polskę

Dnia 17 września 2015 r. odbyły się Powiatowe Uroczystości z okazji 76 Rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz 87 Rocznicy Powstania Związku Sybiraków.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Obchody rozpoczęły się Mszą św. o godz. 18.00 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie na skwerze przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się Uroczysty Capstrzyk. Władze samorządowe powiatu reprezentowali: Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Jolanta Wegner Wicestarosta oraz Tadeusz Wenio Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Ryszard Mićko Wicewojewoda Zachodniopomorski, płk Eryk Hoffmann Komendant 1 Regionalnej Bazy Logistycznej, ppłk Wiesław Gwóźdź - Dowódca 100 Batalionu Łączności, Bogusława Towalewska Burmistrz Miasta Wałcz, Robert Karbowniczek - Prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Po Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje urzędów, zakładów pracy, służb mundurowych, organizacji oraz placówek i instytucji oświatowych złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem. Organizatorami obchodów był wałecki Związek Sybiraków i Starostwo Powiatowe w Wałczu. Uroczystość uświetniła swoją grą wałecka orkiestra.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Z okazji Święta Sybiraków Starosta Wałecki wyróżnił listami gratulacyjnymi członków Koła Sybiraków w Wałczu: Stanisława Boracha, Janinę Jakubowską, Józefę Jankowską, Roberta Karbowniczka, Bugumiłę Kisielewicz, Franciszka Kowalewskiego, Juliana Pęgiela, Bolesława Piotrowskiego, Teresę Szrajber, Kazimierza Śliwińskiego oraz Alicję Utkin - Kajszczak.


     
Forum Energii Odnawialnej

Z udziałem Bogdana Białasa Przewodniczącego Rady Powiatu w Wałczu i Piotra Suchojada Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Wałczu w Zespole Szkół Nr 1 w Wałczu w dniu 17 września 2015 r. odbyło się Forum Energii Odnawialnej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas spotkania przedstawiciele firmy "PITERN" omawiali zagadnienia dotyczące energii odnawialnej, w tym m.in.:
 • podstawy fizyczne zjawiska fotowoltaicznego,
 • nasłonecznienie, spektrum światła, wartości opisujące energię słoneczną,
 • budowa modułów fotowoltaicznych, rodzaje, opis parametrów,
 • omówienie systemów fotowoltaicznych, aplikacje off-grid oraz on-grid,
 • najczęściej występujące błędy, wpływ zacienienia, serwis systemu i urządzeń,
 • inwestowanie w fotowoltaikę, nowa ustawa OZE,
 • analiza rentowności inwestycji w fotowoltaike dla firm,
 • dotacje na fotowoltaikę z tytułu Prosumenta 40%,
 • analiza rentowności inwestycji w fotowoltaikę na osób prywatnych,
 • schemat działania pomp ciepła do CWU i CO,
 • możliwości połączenia pomp ciepła z fotowoltaiką,
 • schemat działania kolektorów słonecznych,
 • sposoby montażu kolektorów,
 • omówienie różnych typów kolektorów,
 • możliwości zastosowania instalacji solarnych,
 • szczegółowy schemat otrzymania dotacji z NFOŚiGW.


     
Święto 1 Regionalnej Bazy Logistycznej

Z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego i Jolanty Wegner Wicestarosty w dniu 11 września 2015 r. w Wałeckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta 1 Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W uroczystości z okazji piątej rocznicy istnienia 1 Regionalnej Bazy Logistycznej udział wzięli m.in. dowódcy i przedstawiciele jednostek podległych 1 RBLog, samorządowcy, przedstawiciele instytucji współpracujących z wojskiem oraz pracownicy wojska wraz z rodzinami.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Święto było okazją do podziękowania za trud i poświęcenie w służbie dla żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska, którzy zostali wyróżnieni awansami, nagrodami, medalami oraz listami gratulacyjnymi. Serdeczne życzenia złożył wszystkim dowódca 1 RBLog płk Eryk Hoffmann.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podziękowania za współpracę otrzymały również osoby i instytucje współpracujące z wojskiem. Wśród osób wyróżnionych był Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki. Z okazji święta 1 RBLog w Wałczu Starosta Wałecki wręczył także dla płk Eryka Hoffmanna specjalny list gratulacyjny.
Po zbiórce goście obejrzeli film opowiadający o jednostce, a uroczystość zakończyła się koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Ponadto dla wszystkich mieszkańców organizatorzy przygotowali pokaz sprzętu wojskowego oraz wojskową grochówkę.


     
Mały Festiwal Filmowy

W ramach XII Europejskiego Festiwalu Filmowego w dniu 11 września 2015 r. już po raz trzeci Warsztaty Terapii Zajęciowej zorganizowały "Mały Festiwal Filmowy Ty i Ja", który odbył się w sali multimedialnej Zespołu Szkół Nr 4 RCKU w Wałczu.

W przeglądzie filmów na temat niepełnosprawności udział wzięli m.in.: Jolanta Wegner Wicestarosta Wałecki, Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu, Joanna Rychlik Łukasiewicz Wiceburmistrz Miasta Wałcz, podopieczni WTZ oraz uczniowie wałeckich szkół ponagimnazjalnych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Jadwiga Kosidło Kierownik WTZ w Wałczu stwierdziła, że jest dumna ze współpracy wałeckich "Warsztatów" z Europejskim Festiwalem oraz możliwości pokazania społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne potrafią być charyzmatyczne i prezentują dobre postawy życiowe. Takie festiwale odbywają się w całej Polsce i są świętem filmu o niepełnosprawności. Z tej okazji wałecki WTZ pokazał również dorobek swoich podopiecznych - pochwalił się m.in. osiągnięciami Izabeli Pyci z Kłębowca oraz Dawida Ciesielskiego z Wiesiółki.


     
XXXIII Ogólnopolskie Dni Pszczelarzy

Podczas XXXIII Ogólnopolskich Dni Pszczelarzy, które odbyły się w dniach 11-13 września 2015 r. w Wałczu władze samorządowe Powiatu Wałeckiego reprezentowali Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki i Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Do Wałcza przyjechali pszczelarze i miłośnicy pszczelarstwa z całej Polski oraz z Czech, Węgier, Białorusi i Ukrainy. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych z placu Wolności na stadion, gdzie Mszę św. odprawił bp. Paweł Cieślik. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Bogusława Towalewska Burmistrz Wałcza, Tadeusz Sabat Prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Walenty Pawłowski Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia przyznawane dla najaktywniejszych pszczelarzy i osób działających na rzecz organizacji. Po części oficjalnej na scenie wystąpiły zespoły oraz grupy taneczne i wokalne. W trakcie Ogólnopolskich Dni Pszczelarza, które trwały trzy dni zorganizowano także m.in.: wystawę w Muzeum Ziemi Wałeckiej pt. "Tajemnice ula", seminarium popularno-naukowe w Klubie Garnizonowym, prezentacje i występy artystyczne oraz zabawą taneczną. Podczas "Dni Pszczelarza" na stadionie w Wałczu można było obejrzeć, jak wygląda współczesne nowoczesne pszczelarstwo, a na kiermaszu kupić artykuły dla pszczelarzy, miód pitny, produkty pszczele, naturalne kosmetyki, a także ekologiczne słodkie wypieki i miodową czekoladę.


     
Konferencja naukowa

Z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego, Jolanty Wegner Wicestarosty i Zbigniewa Wolnego Sekretarza Powiatu w dniu 9 września 2015 roku w COS OPO w Wałczu rozpoczęły się XVII Warsztaty Nadzoru Inwestycyjnego oraz XIII Konferencja Naukowa pt. "Rewitalizacja obszarów zurbanizowanych - Energooszczędność".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Poruszane m.in. zagadnienia podczas warsztatów:
 • Zmiany prawa budowlanego w procesie inwestycyjnym.
 • "Ilościowe różnice projektowania żelbetowych przekrojów normalnych według norm polskich i europejskich".
 • "Rewitalizacja kąpielisk zlokalizowanych w akwenach śródlądowych na przykładzie pomostów pływających wraz z uwarunkowaniami prawnymi dotyczącymi ich realizacji".
 • "Renowacja cerkwi św. Mikołaja w Szinkiw".
 • Problemy kosztorysowania inwestycji budowlanych w Polsce.
 • Problemy rozliczania inwestycji budowlanych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Tematy konferencji pt. Rewitalizacja obszarów zurbanizowanych - Energooszczędność:
 • Rewitalizacja a energooszczędność.
 • Kryteria oceny budynków energooszczędnych.
 • Problemy wykonawcze i eksploatacyjne budownictwa pasywnego w Polsce - szczelność budynków.
 • Kredytowanie budownictwa energetycznego i pasywnego.
 • Jakość przestrzeni publicznej w procesach rewitalizacji.
 • Zjawisko wykluczenia w procesach transformacji miejskiej.
 • Problemy rewitalizacyjne budownictwa prefabrykowanego.
 • Nowoczesne systemy izolacyjne przegród budowlanych wykorzystywane w rewitalizacjach budynków.
 • Analiza parametrów powietrza w kabinie lakierniczo-suszarniczej w celu ograniczenia zużycia energii.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Celem jak i również tradycją warsztatów jest wymiana poglądów i doświadczeń praktyków i naukowców na temat oceny ekonomiczno społecznych i organizacyjno-technicznych uwarunkowań funkcjonowania ustawy prawo budowlane. Organizatorem warsztatów nadzoru budowlanego jest Związek Inżynierów i Techników Budownictwa - Oddział w Poznaniu.


     
Dożynki Powiatowe - Gminne w Mirosławcu

Tegoroczne Dożynki Powiatowe - Gminne odbyły się w dniu 5 września 2015 r. w Mirosławcu.

Dożynki rozpoczęły się Mszą św. na stadionie w Mirosławcu, po której hymnem Państwowym rozpoczęła się część obrzędowo - artystyczna.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas uroczystości władze samorządowe Powiatu Wałeckiego reprezentowali: Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Jolanta Wegner Wicestarosta, Bogdan Białas Przewodniczący Rady Powiatu oraz Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu.

Wśród gości byli m.in.: Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Krystyna Kołodziejska - Motyl Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Krzysztof Hara Burmistrz Tuczna, Zdzisław Kmieć Burmistrz Człopy, Piotr Łosiewski Prokurator Rejonowy w Wałczu, Jacek Cegieła Komendant Powiatowy Policji w Wałczu, Kazimierz Maciejewski Komendant Powiatowy PSP w Wałczu, delegacje z wieńcami dożynkowymi oraz tegorocznymi plonami - chlebem i owocami oraz zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Po przemówieniu gospodarzy dożynek Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego oraz Piotra Pawlika Burmistrza Mirosławca odbyło się uroczyste przekazanie chleba. Bochen chleba na ręce Starosty Wałeckiego i Burmistrza Mirosławca przekazali Starostowie Dożynek - Cecylia Wilk i Zbigniew Smak.
Starosta Wałecki dokonał symbolicznego podzielenia chleba pomiędzy burmistrzami, a następnie przedstawiciele samorządów podzielili się chlebem ze wszystkimi zebranymi na placu.
Tradycyjnie przed sceną ustawiono uczestniczące w konkursie wieńce dożynkowe, przygotowane przez każdą z gmin powiatu.
Komisja uznała, że najładniejsze wieńce wykonali: Gmina Tuczno - I miejsce, Gmina Człopa - II miejsce, Gmina Wałcz - III miejsce i Gmina Mirosławiec IV miejsce.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Dożynki powiatowe były również okazją do wyróżnienia najlepszych rolników.
Starosta Wałecki wraz z przedstawicielami gmin wręczali nagrody i podziękowania dla osób, które zostały wytypowane przez samorządowców.
Nagrody otrzymali m.in.: Bożena i Janusz Ćwiertka (Dębołęka), Jolanta i Andrzej Kolenda (Rudki), Aneta i Janusz Libner (Rudki), Izabela i Dariusz Libner (Rudki), Janusz Żyliński (Szwecja), Zbigniew Smak (Próchnowo).

Specjalne podziękowanie od Starosty Wałeckiego za wieloletnią działalność na rzecz rolnictwa w Powiecie Wałeckim otrzymał Piotr Świderski były Wójt Gminy Wałcz.


W trakcie imprezy odbywały się liczne konkursy m.in.: na największą i najmniejszą dynię, dojenie krowy, rzut dynią, skakanie na skakance w woderach, wyścig z taczką itp. Szereg atrakcji czekało też na zwiedzających m.in. stoiska twórców ludowych, gmin powiatu, kół gospodyń wiejskich oraz firm powiatowych. Swoje stoiska promocyjne wystawili m.in.: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, "KRUS", "Oriflame", "Metaltech", Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wałczu oraz sołectwa z gmin Powiatu Wałeckiego. Dożynki powiatowe uświetniły występy zespołów: "Mirosławiacy", "Swojacy", "Jarzębina" "HEVEN" oraz "SKANER".


     
110-lecie ZNP

W dniu 5 września 2015 r. Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki i Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu wzięli udział w uroczystości z okazji 110-lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego, która odbyła się w Wałeckim Centrum Kultury.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Wałczu. Obchody Jubileuszu 110-lecia ZNP rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP oraz odśpiewania hymnu ZNP.
Wiceprezes Zarządu Okręgu ZNP Teresa Chełchowska przedstawiła rys historyczny ZNP, a następnie wszyscy zaproszeni wysłuchali sprawozdania z aktualnych działań Związku. Uroczystość była również okazją do wręczenia wyróżnień i jubileuszowych pamiątek.
Z okazji Jubileuszu 110-lecia ZNP Starosta Wałecki złożył Pani Jadwidze Grzonkowskiej Prezes ZO ZNP w Wałczu serdeczne życzenia i wręczył okolicznościowy grawerton.
Starosta wyróżnił również listami gratulacyjnymi członków Zarządu Oddziału ZNP w Wałczu: Lenę Dzidziul (Prezes Ogniska ZNP przy ZS Nr 1 w Wałczu), Ewę Bronowicką (Prezes Ogniska ZNP przy ZSM Nr 1 w Wałczu) i Jolantę Bacławską (ZS Nr 2 w Wałczu).


     
Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

Podobnie jak w latach ubiegłych Starostwo Powiatowe w Wałczu włączyło się do IV Ogólnopolskiej Akcji "Narodowego Czytania", które honorowym patronatem objęła Para Prezydencka.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Swój kunszt w czytaniu "Lalki" Bolesława Prusa zaprezentowali m.in.: Paweł Suski Poseł na Sejm RP, Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki i Jolanta Wegner Wicestarosta.
"Narodowemu Czytaniu" towarzyszyła wystawa zatytułowana "Bolesław Prus w zbiorach wałeckich bibliotek", kawiarenka "U Wokulskiego" z kawą i domowym ciastem oraz kram subiekta Rzeckiego, przy którym można było dokonać zakupu regionaliów oraz innych książek.
Celem IV już ogólnopolskiej akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Czytanie "Lalki" zostało zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wałczu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną przy WCK.
Starostwo Powiatowe w Wałczu dziękuje wszystkim, którzy w tym roku przyłączyli się do "Narodowego Czytania", również lokalnym mediom, które informowały o tym przedsięwzięciu. Zapraszamy wszystkich do Narodowego czytania za rok.


     
76 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Z udziałem Pawła Suskiego Posła na Sejm RP, Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego, Jolanty Wegner Wicestarosty w dniu 1 września 2015 r. na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbyły się uroczystości z okazji 76 Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Delegacje władz samorządowych Powiatu Wałeckiego, Miasta Wałcza, Gminy Wałcz, wojska, oświaty, organizacji kombatanckich, związków i pozostałych instytucji oddały hołd ofiarom II Wojny Światowej i złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu.


     
Rozpoczęcie Roku Szkolnego

W dniu 1 września 2015 r. w szkołach ponadgimnazjalnych podległych Powiatowi Wałeckiemu uroczyście rozpoczął się nowy Rok Szkolny 2015/2016.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W Zespole Szkół nr 1 w nowym Roku Szkolnym uczęszczać będzie w sumie 292 uczniów, z czego 86 osób, to nowi pierwszoklasiści. W uroczystości rozpoczęcia Roku Szkolnego władze samorządowe Powiatu Wałeckiego reprezentowała Jolanta Wegner Wicestarosta Wałecki.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Do Zespołu Szkół nr 2 w wyniku naboru do klasy pierwszej przystąpi 117 absolwentów gimnazjum, a wszystkich uczniów w szkole będzie 367. Nowy Rok Szkolny otworzył w tej placówce Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Jolanta Wegner Wicestarosta powitała również po wakacyjnej przerwie 411 uczniów Zespołu Szkół nr 3, z czego 158, to uczniowie klas pierwszych.

Do Zespołu Szkół nr 4 RCKU uczęszczać będzie 594 uczniów, z czego 149 osób to uczniowie klas pierwszych. W uroczystym rozpoczęciu Roku Szkolnego uczestniczyli Bogdan Białas Przewodniczący Rady Powiatu i Piotr Suchojad Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Wałczu.

W sumie do klas pierwszych przystąpi 510 absolwentów gimnazjów, a do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych uczęszczać będzie 1664 uczniów.
Powiat Walecki

BIP   |    ESP   |    Biuletyn "Powiat Wałecki"   |    Fundusze UE   |    Galeria   |    Filmy   |    Organizacje pozarządowe   |    Przetargi   |    Ogłoszenia   |    PODN   |    Powiaty partnerskie   |    Sport   |    Katalog wałeckich firm   |    PWSZ   |    Oferty pracy   |   
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2007
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2006
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2005
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2004
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2003
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2002
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII